2017’de Gezdiğim En İyi 15 Yer

Uzaklara gitmek, keşfetmek, sınırlarımı zorlamak hayatımın felsefesi oldu artık. 2017’de hayalini kurup, gidemediğim, sürekli ertelediğim yerleri görme yılı, kurduğum hayallerimi gerçekleştirdiğim zaman dilimi oldu benim için. Artık gezmeyi bırakıp, yaşamaya başladığım yıl oldu. Şimdi kısaca 2017’de neler yaptım onları anlatayım. 

Hepinizin merak ettiği ilk soru ”153 Gün’de Ne Kadar Harcadım?”

Hiç bir zaman hesaplamamıştım bunu. Ama tahmini söylemek gerekirse, 6000 TL’ye yakın bir harcamam oldu. Buna uçak biletleri, diğer yol, konaklama, yeme-içme, eğlence masrafları ve müze/antik kent girişleri dahildir.


Antik Mısır-Afrika | HAYAL ROTASI Etkinliği Nedir?

Kısacası, hepimiz toplanıp Mısır’a, yani Afrika’ya gidiyoruz. 15 gün boyunca gezeceğiz. Bazen Antik ve Mistik Mısır’ı keşfedeceğiz, bazen de Kızıldeniz’de balıklarla birlikte yüzeceğiz. Yol boyunca efsane manzaraları izleyeceğiz. Ve bol bol eğleneceğiz. Sen DA Gel!

Etkinlik Detayları İçin Tıklayınız! 

Hayal Rotası-Mısır Turu

Ulaşımımı Nasıl Sağladım?

Genelde otostopla seyahat ettim. Yurt dışında bazı şehirlerde toplu taşıma kullandım.
Fakat 4 kere uçak kullandım:
1) İstanbul-Gaziantep
2) İstanbul-Denizli
3) Konya-İstanbul
4) İstanbul-Tehran(İRAN)

Nerelerde Uyudum?

Nerelerde uyumadım ki? Düşünün, ismini bile gidene kadar hiç duymadığım bir kasabada polis merkezinde 1 gece uyudum. Şehirde, plajda, ormanda, göl/nehir kenarında, dağda, yaylada, aklınıza gelebilecek her yerde çadırımda konakladım. Ve tabi ki en sevdiğim platform olan CouchSurfing.comdan bulduğum ve hiç tanımadığım insanların evine misafir oldum. Beni evinde misafir eden herkese buradan teşekkür ederim.

”Kaç Ülke? Kaç Şehir?” sorusu çok mu önemli?

4 ülke: Türkiye, İran, Azerbaycan, Gürcistan‘ı gezdim. Şehir sayısını bilmiyorum. 41 şehir oldu sanırım.

Peki, başka neler yaptım?

İnsanlara hayal üfledim. Gittiğim her yerde çok fazla insanla tanıştım ve birlikte hayal kurduk. 2017’de 9 tane Hayal Kampı etkinliği düzenledik. Biri Gebze Teknik Üniversitesi, diğer ikisi Kadıköy’deki Derviş Baba kahvesi olmak üzere 3 defa Seyahat hakkında söyleşi organize ettik. Ve bunu Dünya’nın en güzel insanları ile yaptım. İyi ki varsınız, iyi ki sizlerle yolumuz kesişti.


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


 Önce bu videoyu izliyoruz efendim. İzlemeye başlamak için tıklamanız yeterlidir!

https://www.youtube.com/watch?v=E1aihK_1IGI

15 – Hasankeyf, BATMAN

Çok acı ama gerçek, bir kaç yıl sonra burayı göremeyeceksiniz. Sular altında kalacak köklü bir medeniyet, eski bir kent. Hala gitmediyseniz Hasankeyf’e mutlaka en kısa sürede gidip görmelisiniz.

Hasankeyf, BATMAN

14- Kaputaş Plajı, ANTALYA

En son 2015’te Akdeniz turu yaparken gitmiştim, ama çok değişmiş o zamandan beri. Daha popüler olmuş sanki. Zaten her yaz sosyal medyada gördüğümüz ama ”Türkiye’de böyle bir yer var mı?’‘ diye merak ettiğimiz mas mavi plajlardan bir tanesidir Kaputaş Plajı. Kalkan ile Kaş arasında, yol üzerinde kalıyor, Antalya’ya giderken sakın kaçırmayın burayı.

Kaputaş Plajı, ANTALYA

13 – Erfelek Takım Şelaleleri, SİNOP

3 senedir hayalini kurup, bir türlü gidemediğim şehirdir Sinop. Ama sonunda bu sene gittim. Şelale ve mağaralar özel ilgi alanımdır, o yüzden Erfelek Takım Şelalelerini mutlaka görmeliydim. 25-30 tane büyüklü, küçüklü şelale düşünün, en güzeli de girişte sizi selamlayan büyük şelale. Adeta cennetten bir parça. Neden hala gitmiyorsunuz?

https://www.instagram.com/p/BYdGE_YHewK/?taken-by=yenidenyollara

12 – Pürenli Yaylası, DÜZCE

Son zamanlarda sosyal medyada çok popüler olan başka bir rota da Pürenli Yaylasıdır. Ben burada kış kampı yaptım, çok huzurluydu. Umarım yazın da öyledir. Yayladaki ahşap evler fazlasıyla fotojenik değil mi sizce de?

”Pürenli Yaylasında Kış Kampı Yaptım | Vlog” videomu izlemek için tıklayınız!

Pürenli Yaylası, DÜZCE

11 – Samistal Yaylası, RİZE

Filmlere hatta türkülere bile konu olan Samistal Yaylasına da gittim geçen yaz. Her yer sisti, görüş mesafesi çok kısaydı. Fakat tabi ki bu meşhur salıncakta sallanmayı da ihmal etmedim.

Fotoğraf Mücahit Muğlu’ya aittir. Instagram: Mücahit Muğlu 🙂

Samistal Yaylası, RİZE

10 – Sülüklü Göl Tabiat Parkı, BOLU

”Neden daha önce gitmedim” dediğim nadir yerlerden biri de Sülüklü Göldür. Korkarım ki bir kaç sene sonra bu kadar sakin, huzurlu ve bakir kalamaz burası. Ama çok eminim bundan sonra her sene Sülüklü’ye kampa gideceğim. Sülüklü Göl Tabiat Parkını çok detaylı anlatmıştım zaten.

”SÜLÜKLÜ GÖL REHBERİ: Gizli Cennetin Doğaya Açılan Kapısı” yazımı okumak için tıklayınız!

https://www.instagram.com/p/BaJB1ZxnZ7f/?taken-by=yenidenyollara

9 – Midyat, MARDİN

Film sahnelerini andıran dar sokakları ve eski Mardin evlerini görmek için geçen kış Güneydoğu turu yaptık. Rotamızda çok büyülendiğimiz yerlerden biri de Midyat’tı. Sadece mimari yapısı değil insanları da güzel Mardin’in. Selam olsun o iyi kalpli insanlara 🙂

Midyat, MARDİN

8 – Yazd, İRAN

Yazd, İran’da çölün ortasında bulun bir vaha şehridir. Zerdüştlerin en büyük şehirlerinden biri olan bu şehre gitmemin nedeni de yine Zerdüştlüğe olan merakımdandır. Sessizlik kulelerini mutlaka görmelisiniz derim. Hikayesi ilginçtir.

Yazd, İRAN

7 – Halfeti, GAZİANTEP

Sular altında kalan başka bir yer daha var bu listede. Halfeti hem Gaziantep, hem de Şanlı Urfa sınırlarındadır. Halfeti’de keyifli bir hafta sonu etkinliği olarak tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca, oralara gitmişken bol bol yemek yemeyi de ihmal etmeyin 🙂

Halfeti, GAZİANTEP

6 – Salda Gölü, BURDUR

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü listemizde 6. yerdedir. Instagrammer’lerin son 2-3 sene de tanıtımını yaptığı, bem beyaz sahili, berrak suyu olan, bize adeta Maldivleri andıran yer işte burası. Lütfen!! Eğer giderseniz, çöpünüzü bırakmayın ve beyaz kumun üstünde çadır kurmayın!!

Salda Gölü, BURDUR

5 – Fethiye, MUĞLA

Yaz tatili için en ideal, ekonomik bütçeli bir yer arıyorsanız, Fethiye sizin için güzel tercih olabilir. Burada doğal güzelliklerin yanı sıra bir sürü etkinlik yapabilirsiniz. 2 sefer gittim, ama daha yamaç paraşütü denemedim. Artık 3. sefere diyelim.

Fethiye, MUĞLA

4 – Pokut Yaylası, RİZE

Geçen yaz Kaçkarlarda 10’a yakın yaylayı tek başıma yürüyerek gezdim. Ama arasında en güzeli tabi ki Pokut’tu. Sırf bu manzara için 2 kere gittim desem, yalan sayılmaz. Ama 2. kere gittiğimde her yer sisti, ilk seferinde gördüğüm bu manzarayı göremedim maalesef. Artık sizin de şansınıza diyelim 🙂

Pokut Yaylası, RİZE

3 – Bakü, AZERBAYCAN

Şehir ışıklarının deniz üstünde dansını izlemek için gittiğim Bakü’de 2 gece kaldım. Mimari yapısı, şehir ışıklandırmaları efsaneydi. Azerbaycan’da tek şehir gezdik bu sefer. Umarım diğer yerleri de başka bir zaman keşfedeceğiz.

Bakü, AZERBAYCAN

2 – İsfahan, İRAN

İsfahan-Dünya’nın Yarısıdır. İran’ı gezen her gezgin bunu biliyor. İsfahan başka bir alem abi. Köprülerinden tutun, Camilerine kadar nefes kesen mimarlık sergiliyor bu şehir. Dünyanın en büyük 2. meydanı da bu şehirde: Nahş-ı Cihan Meydanı.

İsfahan, İRAN

1 – Uşguli Köyü, GÜRCİSTAN

Bir köy neden ilk sırada olsun ki? Benim gezi tarzım doğal güzellikleri görme odaklıdır. Gürcistan’a bu defa köyleri ve dağları görmek için gittim. 2 gün başkent Tiflis’i gezdikten sonra, 1 hafta boyunca Gürcistan’ın Svaneti bölgesinde gezdim. Karla kaplı dağlardaki buzullara yürüdüm. Uşguli köyündeki bu manzara karşısında çadır kurup, kamp yaptım.

http://https://www.instagram.com/p/BZUKvbxnE9y/?taken-by=yenidenyollara

https://www.instagram.com/p/BZUKvbxnE9y/?taken-by=yenidenyollara


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Daha bitmedi “2016’da Gezdiğim En Favori 15 Yer” yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. ?

Peki sizin 2017’de gittiğiniz veya mutlaka gitmelisin dediğiniz listede nereleri var? Yorum olarak benimle paylaşır mısınız?

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

1 comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Merhaba,
  Biz 1980 yılından beri karavanla gezen yaşlı bir çiftiz. 2017 de tam 19.472 km. yol katettik.
  Bu yıl,
  -Gilindire Mağarası … Aydıncık-Mersin
  -Mençuna Şelalesi.. Arhavi-Artvin
  -Ovit Yaylası.. İkizdere-Rize ile İspir-Erzurum arası
  -Sisdağı Yaylası.. Görele-Giresun
  -Machael (Camili).. Borçka-Artvin
  -Perşembe Yaylası.. Aybastı-Ordu
  gezdiğimiz yerlerden bazıları…

  Sağlıklı ve bol gezili günler dileklerimizle….

Yolumuzu Takip Edin!