Kahire’de Görülmesi Gereken 5 Yer

Mısır’ın başkenti Kahire tarihin en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, piramitlerin gizemi nedeniyle bütün dünyanın ilgisini çeken bir kent. Kahire’de her yer tarih fışkırıyor, eski mısırlılardan tutun ta zamanın hrıstıyanlarından daha sonra ilk müslümanlar ve Osmanlılardan kalma dünya kadar tarihi eser bulunmaktadır. Peki, şehirde her yeri gezip görmeniz için vaktiniz yoksa, nereleri mutlaka gezmelisiniz? İşte bu yazıda, Kahire’de mutlaka görülmesi gereken 5 yeri size anlattım.


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim 
🔖 Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Mısır’da görülmesi gereken en iyi 7 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Luxor’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Aswan’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!


5 – Kahire Kulesi

Kahire Kulesi kentin sembolüdür. Nasır döneminde(1961) yapılmış olan kule, Nil nehrinin tam ortasındaki Gezira adasındadır. Kule 187 metre yüksekliğinde olup, en üst bölümü lotus çiçeğine benzetilerek inşa edilmiştir. Kahire Kulesine asansörle çıkılıyor, en üst tepesinde seyir terası, altında döner restoran, bir altında ise kafeterya vardır. Seyir terasından gün batımını izlemenizi tavsiye ederim, ayrıca hava açıkken uzaktan Giza Piramitlerini de görmeniz mümkündür. Giriş ücreti 70 EP.

https://www.youtube.com/watch?v=LhnpdFt44nE

4 – Khan Khalili Çarşısı

Khan Khalili Çarşısı Mısır kültürünü tanımak için ideal yerdir. Çarşıda her dükkan Mısır kültürünü yansıtır size. Mısır’ın en büyük çarşısı olmakla beraber aynı zamanda çok popüler turistik mekandır. Çarşı etrafında yemek yiyebileceğiniz bir çok alternatif mevcuttur. Alış veriş yapmak, hediyelik eşya satın almak için çok uygundur. Eski Mısır’dan beri devam eden koku veya parfümlerden tutun aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz bu çarşıda. Pazarlık etmeyi unutmayın.

Khan Khalili Çarşısı | Kahire, MISIR

3 – Ölüler Şehri

Ölüler şehri Kahire’nin güneydoğusundaki Mukattam tepelerinin altında olan müslüman mezerlığıdır. Ölüler şehri denmesinin sebebi ise altında ölüler yatıyor, üstünde insanlar yaşıyor. Her sabah evlerinin içinde ve avlularında bulunan mezarların arsından geçip, işe, okula giden insanlar. Kahire’nin bu semtinde soygunculardan atalarının mezarlarını koruyan, şehir merkezindeki kentsel dönüşüm nedeniyle buraya taşınmak zorunda kalan, köylerden göç eden insanlar yaşıyor. Ölüler şehrinde Memlukilerden, Fatımilerden, Osmanlılardan kalan çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Dünya’da buna benzer başka semt olduğunu düşünmüyorum, mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Ölüler Şehri | Kahire, MISIR

2 – Mısır Ulusal Müzesi

Mısır Ulusal Müzesi Antik Mısır’ın kalbidir. Müze Kahire’nin tam merkezinde, güzel bir bahçenin içinde iki katlı büyük bir binadan oluşuyor. Mısır Ulusal Müze’sinde yaklaşık 120 binden fazla eser bulunuyor, en önemli bölümleri ise Firavun Tutankhamon’un hazinelerinin sergilendiği ve 3000 yıldan önce yaşamış  I Seti ve II Ramses’in mumyalarının bulunduğu Firavun Mumyaları Salonu. Eğer giderseniz, müzeyi rehberle gezmenizi tavsiye ederim. Giriş 70 EGP (Mısır Poundu).

Mısır Ulusal Müzesi | Kahire, MISIR

1 – Giza Piramitleri

Eğer Kahire’ye geldiyseniz, yüksek bir ihtimalle Giza Piramitlerini görmeden gitmezsiniz sanırım. Kahire çevresinde 100’e yakın piramit bulunmaktadır ama en meşhur olanı Giza Piramitleridir. Toplamda 12 piramitten oluşuyor, en büyük 3 piramit sırasıyla Keops, Kefren, Mikerinos firavunlara aittir. Antik Dünya’nın 7 harikasından biri Keops Piramitidir. Giriş 80 EGP (Mısır Poundu)

Giza Piramitleri | Kahire, MISIR

Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim 
🔖 Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Mısır’da görülmesi gereken en iyi 7 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Luxor’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Aswan’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Listenin sonuna geldik. Kahire’ye ölmeden önce gidin ve buraları mutlaka görün! 
Peki sizin Kahire’de en sevdiğiniz yer neresidir?

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

1 comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!