Mısır Vizesi Nasıl Alınır? (Detaylı)

Daha yoldayken başka yeni bir yolun, ülkenin, şehrin hayalini kurmayı çok seviyorum. Bir gün yine deniz kenarında çadırımın içinden gökyüzüne bakıp yıldızları izlerken Mısır hayalleri kurmaya başlamıştım bile. O geceden sonra her gün her gece yatmadan önce Mısır haritasını açıp deliler gibi bakıp duruyordum, çünkü o ülke benim çocukluk hayalimdi. 3 aylık yolculuktan sonra eve döndüğümde ise hiç düşünmeden 10 ay öncesinden gidiş-dönüş Mısır biletlerimi aldım. Altı üstü Mısır vizesi alacağım diye vize işini son ana bıraktım. Hemen internetten ”Mısır vizesi nasıl alınır?” diye araştırmaya başladım ve edindiğim bilgiler sonucu vize için gerekli olan evraklarımı hazırladım. Ve sonra Bebek’teki Mısır İstanbul Konsolosluğuna gittim

Vize başvurusu yapanlar Mısır İstanbul Konsolosluk binasına giremiyor, binanın sol tarafında olan kulübeden kabul ediliyor başvurular. Sabah erken saatte gittim, sıraya girdim. Neyse ki, hemen sıra bana geldi. Evrakları kabul eden kadın kırık ingilizcesi ile neden Mısır’a gitmek istediğimi sordu. Ben de ”Çünkü Mısır benim çocukluk hayalim” deyince, heyecanlandı ve hemen evraklarımı aldı, 1 hafta sonra bana verdiği fişle birlikte gelmemi söyledi. O fişi sakın ola kaybetmeyin! 1 hafta sonra gittim ve vizemi aldım.

Mısır Vizesi

Mısır Konsolosluğu’nun resmi bir web sayfası bulunmuyor. Telefonla bilgi alabilmek de imkansıza yakın bir durum. O yüzden Mısır vizesi hakkında doğru bilgi almak biraz zor olabiliyor. Mısır seyahati öncesi burada verilmiş olan bilgilerin güncelliğini sorgulamakta da fayda var. Bu yazı Eylül 2017’de yazılmıştır.


Beni Sosyal Medyada takip ederek, beğenerek, paylaşarak destek verebilirsiniz: 
🔖 Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Bu bilgiler sizin işinize yarayabilir diye düşünüyorum:

Mısır İstanbul Konsolosluğu İletişim Bilgileri
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Adres: Cevdetpaşa Cad. No:12, Bebek-Beşiktaş 34330 İstanbul
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri: 09.000-16.00
Vize Bölümü Çalışma Saatleri: 09.00-12.00 (Pazartesi-Cuma)
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Mail Adres: consulate.istanbul@mfa.gov.eg
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Telefon: +90 212 324 21 60

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi alanına  Afyon, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Zonguldak illeri girmektedir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu’na giden otobüs numaraları
İETT 22 RE – Fatih Sultan Mehmet – Kabataş
İETT 22 – İstinye Dereiçi – Kabataş
İETT 25 E – Sarıyer Dereiçi – Kabataş
İETT 40 – Rumuli Feneri – Garipçe – Taksim
İETT 40 T – İstinye Dereiçi – Taksim
İETT 42 T – Bahçeköy – Taksim

Mısır Başkonsolosluğu | İstanbul

Mısır Ankara Büyükelçiliği  İletişim Bilgileri
Mısır Ankara Büyükelçiliği Adres: Atatürk Bulvarı, No:126, Kavaklıdere-Ankara
Mısır Ankara Büyükelçiliği Mail Adres: embassy_egypt@yahoo.com 
Mısır Ankara Büyükelçiliği  Telefon: +90 312 426 10 26 

Mısır Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi
Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Mısır vize işlemleri için Mısır Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirler.

Mısır Ankara Büyükelçiliği’ne Giden Otobüs Numaraları
Ego 115 – Opera – Birlik Mahallesi
Ego 135 – Oran Sitesi – Ulus
Ego 112 – Kızılay – Gaziosmanpaşa
Ego 413 – Altınpark – Çankaya
Ego 113 – Opera – Birlik Mahallesi
Ego 413-3 – Altınpark – Çankaya
Ego 408 – Güneşevler – Hasköy – S.Lojmanları
Ego 188 – Oran Sitesi – Keçiören
Ego 388 – Opera – Yukarı Ayrancı – Küçükesat
Ego 318 – Bağcılar – Ulus
Ego 160 – Opera – Kızılay – Esat Caddesi, Seyranbağlar

Mısır Büyükelçiliği | Ankara

Antik Mısır-Afrika | HAYAL ROTASI Etkinliği Nedir?

Kısacası, hepimiz toplanıp Mısır’a, yani Afrika’ya gidiyoruz. 15 gün boyunca gezeceğiz. Bazen Antik ve Mistik Mısır’ı keşfedeceğiz, bazen de Kızıldeniz’de balıklarla birlikte yüzeceğiz. Yol boyunca efsane manzaraları izleyeceğiz. Ve bol bol eğleneceğiz. Sen DA Gel!

Etkinlik Detayları İçin Tıklayınız!

Hayal Rotası-Mısır Turu

Mısır Neden Ve Kimlere Vize Uyguluyor ?

Mısır hükümeti ile diplomatik olarak aramız bozulduğundan beri Mısır umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) sahibi bütün Türk vatandaşlarına vize uygulamasında bulunuyor. Diğer ülke vatandaşları ülkeye giriş yaptıklarında kapıda 25 usd karşılığında vize alabiliyor, fakat Türk vatandaşları için kapıda vize uygulaması tamamıyla kaldırılmıştır. O yüzden seyahate çıkmadan önce vize almanız gerekiyor.

Mısır Vize Başvuruları Nerelere Ve Nasıl Yapılıyor ?

Mısır Vize başvuruları Ankara Mısır Büyükelçiliği ve İstanbul Mısır Başkonsolosluğu’na yapılıyor. Pazartesi ve Cuma günleri arası 09:30-12.00 arasında başvuru yapılabiliyor. Başvuru için randevu sistemi yok, dolaysıyla randevu almadan kapıdaki sıraya girebilirsiniz. Vizesi çıkan pasaportların teslimatı Pazartesi-Cuma 15:00-15.30’da yapılıyor. Mısır vizesi almak hiç zor değil. Vaktiniz varsa aracı kurumlara ekstra para ödemek yerine başvurunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Belgeleri eksiksiz teslim etmek suretiyle başkasının adına vize başvurusu yapılabiliyor.

Mısır Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler?

– Pasaport
– Pasaport fotokopisi
– Nüfus Cüzdanı fotokopisi
– Uçak biletinizin çıktısı
– Otel rezervasyonlarınızın çıktısı
– 2 adet biyometrik fotoğraf (örnek)
– Vize Başvuru Formu (buradan indirebilirsiniz)
– Mısır Konsolosluğuna hitaben Dilekçe yazısı (buradan indirebilirsiniz)

Mısır Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nasıl Hazırlanır?

 1. En az 6 aylık geçerli ve minimum 2 sayfası boş olan Pasaportunuz olmalı (başvuru sırasında pasaportunuzu konsoloslukta bırakıyorsunuz);
 2. Ne olur ne olmaz 2-3 adet Pasaport ve Nüfus Cüzdanının fotokopisini çektirin;
 3. Gidiş-Dönüş uçak biletinizin çıktısını alın;
 4. Başvuru yapmadan önce otel rezervasyonu yapın ve çıktısını alın, bu konuda en iyi destekçiniz booking.com olabilir;
 5. ”Biyometrik ne?” diye endişelenmeyin, bu iş çok basit! Fotoğrafçıya vize için derseniz, hemen anlar ve size güzelce poz verdirerek fotoğrafınızı çeker;
 6. Vize başvuru formunu indirdikten sonra, çıktısını alın ve bilgilerinizi doğru bir şekilde yazın. Yanlış bilgi vermeyin. Formu ister Türkçe, ister İngilizce veya Fransızca doldurabilirsiniz;
 7. Vize başvuru formundaki ”Mısır A.C. Adres” bölümüne ilk kalacağınız otel ismini ve adresini yazmanız yeterli olacaktır;
 8. Sıra geldi Konsolosluğa hitaben dilekçe yazmaya. Hemen paniklemeyin, ”Neden hala bitmedi bu evrak işi?” demeyin, çünkü son belge bu. Dilekçeyi yazarken:
  İstanbul Mısır Arap Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na” diye başlayabilirsiniz. Daha sonra ”……. sebeplerden dolayı ülkenize yapacağım …….. tarihlerindeki seyahatim için vize vermenizi rica ediyorum” gibi bitirebilirsiniz. (Adı-Soyadı ve imzanızı unutmayın!).

Mısır Vize Ücreti Ne Kadar?

 • Tek giriş vize (Single Entry): 95 TL;
 • Çok girişli vize (Multiple Entry): 110 TL (ilk seferden sonra rahatlıkla çok girişli vize talep edilebiliyor ve alınabiliyor);
 • 20 yaş altı ve 45 yaş üstü : Türkiye Cumhuriyeti 45 yaş üzeri vatandaşlar için geçerli olan Mısır Kapı Vizesi uygulaması ise artık geçerli bir uygulama değildir. Yani seyahate çıkmadan önce vize almaları gerekiyor.

Mısır Vize Onay Süreci Nasıl İşliyor ?

Sizin pasaport ve kimlik bilgileriniz internet üzerinden Mısır’daki güvenlik birimleri ile paylaşılıyor ve hakkınızda yapılan araştırma sürecinden sonra vizeniz onaylanıyor. Vizenizin çıktığı hakkında bilgi alma konusu biraz kısıtlı ama vizenizin çıkıp çıkmadığını  konsolosluğu arayarak zor da olsa öğrenebilirsiniz. Onay süreci 10-15 gün sürmektedir, fakat bazı durumlarda 3-4 hafta devam edebiliyor. Vizeniz çıktığında başvuru formunda yazdığınız mail adresine vizenizin çıktığına dair bir mail atılıyor. Mısır’ın adrese pasaport teslimat hizmeti yok. Vizesi çıkan pasaportların teslimatı ise başvurunuzu yaptığınız yerden Pazartesi-Cuma 15:00-15.30’da yapılıyor. Pasaportunuzu illa sizin teslim almanıza gerek yok. Başka birileri de başvuru günü size verilen beyaz fişi göstererek pasaportunuzu teslim alabiliyor.

Mısır’a Ekspres (Hızlı) Vize Alabilir miyim?

Maalesef böyle bir durum Mısır Büyükelçiliği ve Mısır Konsolosluğu için yoktur. Ekpres (Hızlı) vize hizmeti verilmemektedir. Aracı şirketler bile vize alma sürecini hızlandıramaz. Çünkü Mısır aracı şirketlere herhangi bir öncelik tanımıyor. Bu sebepten dolayı, son dakikaya bırakmadan işinizi garantiye almakta fayda vardır. Benim tavsiyem 4-5 hafta öncesinden başvuruda bulunmaktır.

Mısır Vize Başvurusu Ret İle Sonuçlanabilir mi?

Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağını, kamu düzenini bozmayacağını, kamu sağlığına risk oluşturmayacağını ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Mısır vizesi başvurularında;

 • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
 • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
 • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
 • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
 • vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
 • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması

gibi durumlarda Mısır vizesi başvurusu, Mısır vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Ayrıca vizeniz zamanında çıkmadığında başvurunuzu iptal edip başvuru ücretini geri alabilirsiniz. Bunun için pasaport teslim saatinde Konsolosluğa gidip bir form doldurmanız gerekiyor. Formu doldurduktan sonra bir sonraki gün yine pasaport teslim saatinde pasaportunuzu ve vize ücretinizi geri alabilirsiniz.

 


Beni Sosyal Medyada takip ederek, beğenerek, paylaşarak destek verebilirsiniz: 
🔖 Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


YenidenYollara Tavsiyeleri

 • Mısır vizesi almayı gözünüzde o kadar da büyütmeyin. Belki Dünya’da en kolay vize veren ülke Mısır olabilir;
 • Mısır vizesi almak için sigortalı olmanız, iş yeri sahibi olmanız ya da öğrenci olmanızın hiçbir önemi yok;
 • Mısır uçuşunuzdan 4-5 hafta önce vize başvurusunda bulmanızı tavsiye ederim;
 • Randevu yok, o yüzden Konsolosluğa erken gidip sıraya girmekte fayda var;
 • Vize için hazırladığınız evraklarda eksik yada yanlış bilgi olmasın;
 • Vize ücreti 95 TL. Sadece Türk lirası kabul ediyorlar. Nakit ve tam para olarak yanınızda bulunsun. Kredi veya banka kartından çekim yapmıyorlar;
 • Kalacağınız otel ismi ve adreslerini vize formunda eksiksiz ve doğru yazın;
 • Bazen ilginç sorular sorabiliyorlar, panik yok-rahat bir şekilde cevap verin;
 • Belgelerinizi teslim ederken, Konsolosluk pasaportunuzu da alıyor;
 • Vize başvurusu sonunda size beyaz fiş veriliyor, onu sakın kaybetmeyin! Pasaport ve vize teslimatında sizden mutlaka isteyeceklerdir.

Sina Dağı’nda Gün Doğumunu izlemeniz dileğimle…

https://www.youtube.com/watch?v=cwkGREenWZ0

 

 

 

 

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

4 comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Merhaba
  Vize yazınız için teşekkürler, eklemek gerekirse
  – 16 yaş altı çocuklar vizeyi havalimanında alıyor.
  -Çalışanlar şirket antetli kağıdına mısırda olacağı tarihleri ve amacını yazan bir mektup hazırlamalı, ıslak imza ve kaşe gerekiyor.

 • Merhaba,

  Uçak bileti rezervasyonu ile vize almak mümkün mü. ve 2 haftada vize çıkar mı? ekşi’de yorumlar iç açıcı değil. vize çıkmayıp bekletmelerinden korkuyorum pasaport içerde kalacak bi de…

  • Merhabalar,
   Maalesef benim bildiğim kadarıyla 3-4 yıldır vizeler çok geç veriliyor. 80-90 gün bekleyip vize alan arkadaşlarım var. 24 saatlik uçak bileti rezervasyonu yaparak şansınızı deneyebilirsiniz. Sonuçta havayolu şirketini arayıp detaylı kontrol ettiklerini düşünmüyorum. Size bol şans diliyorum. Kaç günde vize alabildiğinizi daha sonra yorum olarak bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Yolumuzu Takip Edin!