Mısır’da Görülmesi Gereken En İyi 7 Yer

Sizin de ”Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler” listenizde MISIR ilk sıralarında yer almıyor mu?
Dünyanın ilk kadim uygarlıklarından biri olan Antik Mısır’ın izlerini hala koruduğunu görmek gerçekten büyüleyici. Eski Mısır’dan kalma tapınaklar ve piramitlerin içinde olmak ve kendinizi tarih sayfalarında kaybolurken bulmak istiyorsanız Mısır’da bulunan aşağıdaki 7 yere kesin gitmelisiniz!


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim 
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Kahire’de görülmesi gereken en iyi 7 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Luxor’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Aswan’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!


Antik Mısır-Afrika | HAYAL ROTASI Etkinliği Nedir?

Kısacası, hepimiz toplanıp Mısır’a, yani Afrika’ya gidiyoruz. 15 gün boyunca gezeceğiz. Bazen Antik ve Mistik Mısır’ı keşfedeceğiz, bazen de Kızıldeniz’de balıklarla birlikte yüzeceğiz. Yol boyunca efsane manzaraları izleyeceğiz. Ve bol bol eğleneceğiz. Sen DA Gel!

Etkinlik Detayları İçin Tıklayınız!

Hayal Rotası-Mısır Turu

7 – Mısır Ulusal  Müzesi (Kahire)

Mısır Ulusal Müzesi Antik Mısır’ın kalbidir. Müze Kahire’nin tam merkezinde, güzel bir bahçenin içinde iki katlı büyük bir binadan oluşuyor. Mısır Ulusal Müze’sinde yaklaşık 120 binden fazla eser bulunuyor, en önemli bölümleri ise Firavun Tutankhamon’un hazinelerinin sergilendiği ve 3000 yıldan önce yaşamış  I Seti ve II Ramses’in mumyalarının bulunduğu Firavun Mumyaları Salonu. Giriş 120 EGP (Mısır Poundu).

Mısır Ulusal Müzesi | Kahire

6 – İskenderiye Kütüphanesi (İskenderiye)

Antik Çağda bilimin kalbi olan İskenderiye Kütüphanesi, M.Ö. 3.yüzyılın başlarında Ptolemaios hanedanı tarafından Mısır’ın İskenderiye kentinde kurulmuştur, insanlık tarihindeki yazılan en önemli eserleri topluyormuş. Eski kaynaklar, burada 900.000 el yazması eserin toplandığını kaydeder. Fakat maalesef çeşitli sebeplerden dolayı yakılmıştır. Kadim kütüphanenin var olduğu sanılan alana 2002 senesinde modern İskenderiye Kütüphanesi inşa edildi. Kitaplara ve bilime merakınız varsa mutlaka görmelisiniz. Giriş 5 EGP (Mısır Poundu).

İskenderiye Kütüphanesi | İskenderiye

5 – Sina Dağı (Sina Yarımadası)

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda yer alan 2,285 metre yükseklikte bir dağdır. Dinler tarihinde de önemli yeri vardır. Dahab’da organize edilen gece veya gündüz turlarına katılabilirsiniz. Gece yıldızların altında, çölün ve dağın nefes kesen manzarası eşliğinde yürüyüp, sabaha karşı zirvede gün doğumunu izleyebilirsiniz. Tur fiyatları ortalama 120-160 EGP (Mısır Poundu)

4 – El Karnak Tapınakları (Luxor)

Mısır’ın Luxor kentinde yer alan El-Karnak Tapınaklarının yapımı 2000 yıldan fazla sürmüştür. Yaklaşık 30 firavun tapınağa kendi izini bırakmak için bir şeyler eklemiştir. Dolayısıyla tapınakların anası olan El-Karnak gezisi boyunca bir çok firavunun izine rastlamak mümkündür. Büyüleyici mimari görmek istiyorsanız, şüphesiz El-Karnak Tapınakları en doğru tercihtir. Giriş 120 EGP (Mısır Poundu)

https://www.instagram.com/p/BH4GwRDBUZj/?taken-by=yenidenyollara

3 – Abu Simbel Tapınağı (Aswan)

Aswan’da olan Abu Simbel Tapınağı II Ramses ve karısı Nefartari için Kadeş Anlaşması zaferi şerefine inşa edilmiş 2 ana tapınaktan oluşuyor. Büyük olanı II Ramses, küçük olanı eşi için. Nubian halkının yaşadığı bölgede yapılmış olan bu tapınaklar Sudan sınırına sadece 30km uzaklıkta. Tapınağa gitmek için tek şansınız tura katılmaktır, çünkü Aswan-Abu Simbel arası kara yolunu güvenlik gerekçesiyle sadece polis kontrolünde geçebiliyorsunuz. Tur fiyatları ortalama 100-160 EGP (Mısır Poundu).

Abu Simbel Tapınağı | Aswan, MISIR

2 – Krallar Vadisi (Luxor)

Krallar Vadisi (Ölüler Vadisi) 18-20. Hanedanlık döneminde Yeni Krallık’ın Firavunları ve güçlü asillerin gömülmesi amacıyla inşa edilen mezarların bulunduğu vadidir. Firavunlar M.Ö 1539-1079 yılları arasında 2 vadiden meydana gelen Krallar Vadisine gömülmeye başlanmıştır. Sebebi ise artık Piramitlerin soyguncular tarafından yağmalandığını öğrenen Firavun krallar kendi mezarlarının kimsenin bulamayacağı yerlerde olmasını tercih etmeleridir. Vadiye giriş 100 EGP (Mısır Poundu).

Krallar Vadisi | Luxor

1 – Giza Piramitleri (Kahire)

Giza Piramitlerini bilmeyen yok sanırım. Toplamda 12 piramitten oluşuyor, en büyük 3 piramit sırasıyla Keops, Kefren, Mikerinos firavunlara aittir. Antik Dünya’nın 7 harikasından biri Keops Piramitidir. Zaten herkesin Mısır’a gelme nedeni Giza Piramitleri değil midir? Giriş 120 EGP (Mısır Poundu)


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim 
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Kahire’de görülmesi gereken en iyi 7 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Luxor’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Aswan’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Listenin sonuna geldik. Mısır’a ölmeden önce gidin ve buraları mutlaka görün! 
Peki sizin Mısır’da en sevdiğiniz yer neresidir?

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!