Türkiye’nin 7 Bölgesinden 7 Sonbahar Tatili Önerisi

Sonbahar yeşilden sarıya ve sonra da kırmızıya dönüşen renkleri izlemenin, yazın koşturmacasından dolayı ertelediğimiz tatilin, deniz-kum-güneş tatillerini tercih etmeyenlerin ve her şeyden öte huzurun mevsimidir. Sizin için hepsini özenle seçtiğim bu rotalarda planınızı yapmak, yola koyulmak ve sonbaharın keyfini çıkarmak kalıyor. Türkiye’nin 7 bölgesinden sonbaharın en güzel tatil alternatiflerini sizin için derledim. Keyifli okumalar.


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
🔖 Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Marmara Bölgesi-Yedigöller Milli Parkı (Bolu)

Yedigöller Milli Parkı Doğu Karadeniz bölgesinde olmasına rağmen, İstanbul ve yakın çevresinde yaşayanların çok fazla ilgisini çeken günübirlik, kamp gibi tatil planlarına uygun rotalardan birisidir. Bu milli parka özellikle sonbahar aylarında gitmenizi öneririm. Tam olarak Kasım ayının 1-2. haftası gidilebilir. Turuncunun ve yeşilin her tonunu en iyi burada görebilirsiniz. Adından da anlaşıldığı gibi, burada biri kurumuş olan toplamda yedi adet göl bulunuyor: Seringöl, Büyükgöl, Deringöl, Kurugöl, Nazlıgöl, İncegöl, Sazlıgöl. 

“YEDİGÖLLER REHBERİ: Sonbaharın Vazgeçilmez Doğa Cenneti (detaylı)” yazımı okumak için tıklayınız!

Karadeniz Bölgesi-Borçka Karagöl Tabiat Parkı (Artvin)

Karadeniz’in muhteşem doğası ile bütünleşen Borçka Karagöl şüphesiz dünyanın en güzel göllerinden biridir. Çam ağaçları başta olmak üzere çeşitli ağaçlar ile çevrili göl yeşilin yansıması ile muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Sonbaharda gitmenizi önermemin sebebi ise genelde yazın tur şirketlerinin istilasına uğramasıdır. Sonbaharda Karagöl’ün çevresinde karavan, çadırlı kamp yapmanın çok huzurlu bir tatil olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Karagöl yolu üzerinde çok fazla alternatif konaklama imkanı da bulunmaktadır.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı, ARTVİN

Doğu Anadolu Bölgesi-Erzurum Kültür Turu (Erzurum)

Ülkemizin güzide şehirlerinden Erzurum’un tarihi ve doğal güzellikleri ile gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerinden birisidir. Gezilmesi gereken başlıca yerler: Üç Kümbetler, Tortum Şelalesi, Erzurum Kalesi, Çifte Minareli Medrese, Çoban Dede Köprüsü, Palandöken Kayak Merkezi, Öşvank Kilisesi, Narman Peribacaları. Erzurum’un bir diğer en çok tanınan simgesi olan cağ kebabını da mutlaka anavatanında yemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Tortum Şelalesi, ERZURUM

Güneydoğu Anadolu Bölgesi-Nemrut Dağı Milli Parkı (Adıyaman)

Bu dünya harikasını mutlaka görmeye gelmelisiniz. Nemrut Dağında güneşin doğuşu ve batışını seyretmek çok ayrı bir duygudur. Hava şartlarından ve yüksek rakımdan dolayı zirve çok soğuk oluyor. Heykelleri aydınlatan güneşin doğumuyla başlayan bir güne ”Merhaba” dedikten sonra aşağıdaki cafede biraz dinlenip, Adıyaman’ın diğer tarihi yerlerini gezmenizi tavsiye ederim. 

Akdeniz Bölgesi-Likya Yolu Hiking Turu (Antalya)

Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş bu hiking rotasını yürümenin en iyi zamanı sonbahar olsa gerek. Akdeniz’in güzelliğini ve Antik Likya döneminin gizemini biraz olsun yaşayabilmek için Likya yolunda yapılacak keyifli bir yürüyüş yol boyunca el değmemiş küçük koylardan, çok fazla insanın yaşamadığı dağ ve ova köylerinden geçerek yolculuğunuzu unutulmaz anılara dönüştürebilirsiniz. 

Likya Yolu, ANTALYA

İç Anadolu Bölgesi-Ankara Şehir Turu (Ankara)

Türkiye’nin başkenti Ankara’yı hala gezmediyseniz bu sonbaharda 2-3 günlük tatil kaçamağı yapmanızı öneririm. Ankarada başlıca gezmeniz gerekenler yerler: Ankara Kalesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Kuğulu ve Gençlik parkları, Kızılay Meydanı ve tabi ki Anıtkabir.

Anıtkabir, ANKARA

Ege Bölgesi-Fethiye (Muğla)

Kelimelerin bile anlatamadığı muhteşem bir yer. Yeşil ile mavinin birbirine karıştığı doğal güzellikleri ile insanı hayran bırakan bir yerdir Fethiye. Saklıkent, terk edilmiş Kayaköy, Marina, Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz, Ovacık, muhteşem gece hayatı sunan Hisarönü gezilmesi, görülmesi gereken yerlerdir. Biraz ötesinde paraşütçülerin vazgeçilmesi Babadağ, ilerisinde denize yüzlerce metre yüksekten bakan Yediburunlar Feneri ile sizleri bekliyor. Fethiye’nin suyundan için Fethiye’den ayrılamazmış. 

Kelebekler Vadisi, MUĞLA

Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
🔖 Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Mini Dünya Turu Hikayesi-2017

https://www.youtube.com/watch?v=E1aihK_1IGI

Listemizin sonuna geldik. Sizin de eklemek istediğiniz bir rota varsa mutlaka yorum olarak bizimle paylaşın.

Hepimize keyifli tatiller! 🙂

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!