Türkiye’nin En Huzurlu 7 Köyü

Şehirlerin gürültüsünden, kirliliğinden, beton yığınlarından, yapaylığından bunalmadınız mı? Doğa ile içe içe zaman geçirebileceğiniz, huzurun dibine vurabileceğiniz, temiz hava alabileceğiniz ve yöresel lezzetleri yerinde tadabileceğiniz köyleri sizin için yazdım. Bu listede mutlaka gidip görmeniz gereken, Türkiye’nin en huzurlu 7 köyünü sıraladım. Keyifli okumalar dilerim.


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
Facebook: @yenidenyollara
Instagram: @yenidenyollara 
Youtube: @YenidenYollara TV


7. Kuyucak köyü, ISPARTA

Türkiye’nin gizli kalmış bu mor cenneti hala keşfetmediniz mi? Torosların eteğinde, Isparta il merkezine çok yakın ve sadece 250 kişinin yaşadığı bir köy hayal edin. Bu köyün ismi Kuyucak köyü ve Türkiye’deki  lavanta  üretiminin %90’ı bu köyden sağlanıyor. Mayıs-temmuz aylarında giderseniz köydeki lavanta kokusuna ve tarladaki enfes manzaraya doyacaksınız.

Lavanta Tarlası, Kuyucak Köyü

6. Macahel köyü, ARTVİN

Macahel (Camili) köyü biyosfer rezerv alanı olan Macahel Vadisindeki 18 köyden biridir. Bu köylerin 12si Gürcistan’da, 6sı Türkiye’dedir. Vadideki Türkiye sınırları içinde olan 6 köyün merkezi Macahel köyüdür. Köyde çok eski ahşap cami tam fotoğraflıktır. Buraya kadar gelmişken bölgede gizli cennet diye tabir edilen Maral şelalesine mutlaka gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Şelaleye giderken mayo/bikini ve havlunuzu almayı unutmayın, şelalenin suyunun döküldüğü yerde doğal havuz mevcuttur. 

Maral Şelalesi, Macahel Köyü

5. Hamsiköy, TRABZON

İnsanların Zigana Dağı eteklerinde bulunan ve doğal güzelliklere sahip Hamsiköy’e gitme nedenlerinden biri de sütlaç tatlıdır. Hamsiköy’de her yıl Ağustos ayında, genellikle ilk Pazar günü Sütlaç Festivali bile düzenleniyor. Eğer denk gelirseniz, horona katılma ve bol bol sütlaç yeme şansınız olabilir.

Hamsiköy Manzarası

4.  Sığacık köyü, İZMİR

Sığacık Ege denizinin en güzel kaçış rotası, İzmir’in deniz kokan köyüdür. Türkiye‘de Sakin Şehir Ağı’nın (Citta Slow) ilk üyesi olan Seferihisar’ın en çok ziyaret edilen bölgesidir Sığacık mahallesi. Hafta sonu şehire en yakın alternatif olan bu köyde yer bulmak zorlaşıyor. Hafta içi pek çok kimsenin olmadığı zaman gidip görmek çok daha eğlenceli olabileceğini düşünüyorum.

Sığacık köyü limanı

3. Gölyazı köyü, BURSA

Gölyazı köyü Uluabat gölünün üzerinde yüzen adacıkmış gibi görünen ince bir köprü ile kara bağlantısı olan yarımadadır. köyün etrafını 15 dakikada yürüyebilirsiniz. Ama size tavsiyem sokak aralarındaki eski kalıntıları gezmeniz olacaktır. Burada da gün batımında güzel manzaralar bekliyor sizi. Tekne turlarına katılarak çevrede diğer küçük adaları da gezebilirsiniz.

2. Faralya köyü, MUĞLA

”Türkiye’de böyle bir yer var mı?” diye sormanıza gerek kalmadı sanırım. Faralya (Uzunyurt) köyünün altındaki Kelebekler Vadisinin ve turkuaz denizin manzarası nefis kesici. Gün batımına denk geldin mi tadından yenmez. Eğer Fethiye’ye giderseniz mutlaka ilk uğramanız gereken yerlerden biri bu köydür. Şimdiden seyahat defterinize kaydedin.

Faralya köyünden Kelebekler Vadisi manzarası

1. Çinçiva köyü, RİZE

Çinçiva Köyü’nün yeni adı Şenyuva Köyüdür. Ama nedense ben Çinçiva ismini çok seviyorum. Burası cennete kapılarını açan, Fırtına Deresinin her 2 cephesinde de çok tatlı evleri olan bir Hemşin köyüdür. Ben 4 senedir her yaz bu köye ve civardaki yaylalara gidiyorum. Çinçiva turistlerin göz bebeği olduğu için inanılmaz kalabalık. Hele bir de resmi tatillerde giderseniz trafik oluyor. O yüzden tavsiyem, buraya mutlaka sonbaharda yada ilkbaharda gitmenizdir.

Çinçiva köyündeki Tarihi Kemerli Köprü

 


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
Facebook: @yenidenyollara
Instagram: @yenidenyollara 
Youtube: @YenidenYollara TV


Mini Dünya Turu Hikayesi-2017

Listemizin sonuna geldik. Sizin de bu listeye eklemek istediğiniz harika bir köy varsa mutlaka yorum olarak bizimle paylaşın.

Hepimize keyifli tatiller! 🙂

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!