2016’da Gezdiğim En Favori 15 Yer


“Uzaklara gitmek, denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama.”

Amin Maalouf 


Her zaman uzakları hayal edip, bir gün kaçırdığım her fırsatı yakalamak için yola çıkacağımı biliyorum. Her sene 100 günden fazla yolda olmaya çalışıyorum. Yaşadığım şehir monotonlaştırıyor, tembelleştiriyor beni. Daha fazla insana ulaşmak için, onların hayallerine dokunmak için yola çıkıyorum her sene. 2016’da 366 günün 166’sını yolda yaşadım. Bu deneyimimi 166 gün Yolda Olmak | MİNİ DÜNYA TURU yazımda anlatmıştım. Toplamda 6 ülke 41 şehir gezdim. Şimdi ise en favorim olan 15 destinasyonumu seninle paylaşacağım.


Beni Sosyal Medyada takip ederek, beğenerek, paylaşarak destek verebilirsiniz: 
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara
 Youtube: @YenidenYollara TV


15-Girne, KKTC

Plansız aldığım ucuz biletin sonucu olarak Kıbrıs’a gittim. Lefkoşa, Gazi Mağusa ve Girne’yi gezdim. Her şehirde inanılmaz güzel insanlarla tanıştım ama Girne’deki yaşadığım olay hem çok komikti hem de çok ilginçti. O yüzden bu şehir bu listede olmayı hak ediyor.

14-Yedigöller, TÜRKİYE

Yedigöller Milli Parkı her sene bir kaç kere kamp yapmak için gittiğim enfes doğası ve manzarası olan bir yer. Bolu ilçesine bağlı, hem İstanbul’a çok yakın. Detaylar için seni hemen ”Yedigöller: Sonbaharın Vazgeçilmez Doğa Cenneti” yazıma alayım, lütfen!

13-Pamukkale, TÜRKİYE

Sürekli gitmek istediğim ama bir türlü gidemediğim bir yerdi burası. Sonunda gidebildim. Tavsiyem Şubat ve Mart ayları gitmek, hem kalabalık olmaz hem fazla sıcak olmaz diye düşünüyorum.

12-Kapadokya, TÜRKİYE

Kapadokya’ya gitmek istemeyen yoktur her halde diye düşünüyorum. Herkesin hayalinde bir Kapadokya vardır. Ben ise her sene gidiyorum oraya. Kızılçukur Vadisinde gün doğumunu ve etrafımı saran balonları izlemek başka türlü bir duygu.

11-Aşgabat, TÜRKMENİSTAN

Dünya vatandaşı olmak için çok çaba harcadım ve harcıyorum. Ama insan kendi memleketinden vazgeçemez. Kökleri hep oraya bağlı kalır. ”Türkmenistan” deyince kalbimin derinlerinde bir sızı hissediyorum. Eski kimsenin geçmediği sokakları bile tatlı geliyor. Özellikle 4-5 sene memleketinden uzak kalan insanlara.

10-Gölyanı Yaylası, TÜRKİYE

Uzaklarda bir tepe var orada mavi çadır var. İşte o mavi çadır benim evim. Manzarası da harika. Burası pek çok kimsenin bilmediği, sadece bir işletmenin bulunduğu Giresun’daki bir oba. Ben buraya Hobbit Köyü diyorum.

9-Beyrut, LÜBNAN

Boşuna dememişler ”Beyrut Doğunun Paris’i diye”. Dev gökdelenlerin, pahalı arabaların, renkli gece hayatının, lüks yaşamın olduğu Ortadoğu kentidir Beyrut. Dediğim gibi çok pahalı, ona göre bütçe ile gidin. Eminim siz de seveceksiniz Beyrut’u!

8-Çamlıhemşin, TÜRKİYE

Karadeniz’e her sene giderim ama Çamlıhemşin’e hissettiğim duygu başkadır. Ben konuşmayayım, fotoğraf anlatsın her şeyi.

7-Paradise Şelaleleri, LÜBNAN

Cennet Şelalelerini hiç bir blog yazılarında bulamadım. Instagram’da Beyrut fotoğraflarına bakarken karşıma çıktı.  Şelaleleri kaçırır mıyım? Hemen kaydettim. Rotama ekledim burayı da. Beyrut’tan Cennet Şelalelerine ulaşım yok, tek çare taksi. 80 usd(dolar) vererek 4 kişi taksi kiralayıp gitmek zorunda kaldık. Değdi mi? Tabii ki.

6-Aswan, MISIR

Mısır günlüğümden…
”Çocukluğumdan beri Nili, Piramitleri, Mısırı merak ettim. 1 hafta önce Piramitlere bakarken aptalca bir gülümseme belirdi yüzümde. Esen rüzgarı hissediyordum, tarif edilemez huzur var o sıcacık çölde. Burası Sudan sınırına 40 km uzaklıkta olan Abu Simbel Tapınağı. 19 saat tren yolculuğu, hiç dinlenmeden gece saat 4’te baslayan araba yolculuğu ve sonunda hayal olan yer. Gerçekleşiyor. Unutuyorum her şeyi. Yine aptalca gülümseme ile bakıyorum Ramsess’in heykeline. Yorgunluğun yerini mutluluk, huzur, şarkı, ve gülümseme alıyor.”

5-Dahab, MISIR

Bu duygularımı anlatabilmek için Mısır Günlüğümden alıntı yapacağım…
”Son 9 günde çok şey yaşadım. Bazen mutluydum, bazen de üzgün. Bazen çok özgürdüm sonsuz çöllerde koşarken, dağ tepelerinde üşüyerek güneşi beklerken. Bazen de korktum kocaman denizin içinde ilk defa şnorkel yaparken. Balıkları izledim, özgürlüğü, sevgiyi, barışı anlatıyorlardı. Renkliydiler, farklıydılar ama kendi aralarında anlaşıyorlardı.”

4-Karagöl, TÜRKİYE

Burası çok değerli benim için. Çünkü Karagöl’de (Borçka/Artvin) Hayal Kamplarının temeli atıldı, güzel arkadaşlıkların başlangıcı oldu. Doğası da bam başka, ne daha önce gördüğün ağaca, ne de daha önce altında ıslandığın yağmura benzer.

3-Petra, ÜRDÜN

Petra inanılmazdı. Bak şimdi bile heyecanlandım. Gerçekten Dünyanin 7. Harikası. Ve verdiginiz o paraya değer. Siq’ten sonraki Treasury(Al Kazna), evet işte burası nefes kesen manzarasıyla insanı büyülüyor. 5 dk hiç konuşmadan aptalca bir gülümseme ile izledim. Sadece izledim. Petra ile ilgili hissettiklerimi sayfalarca yazabilirim. Şiir bile yazarim. Baska sefere ama!

2-Wadi Rum, ÜRDÜN

Şu meşhur Wadi Rum. Evet nam-ı diğer Ay Vadisi. Dünyadan farklı bir yer, siz Ay deyin, ben Mars diyeyim. Kırmızı kumları büyülüyor adeta insanı. Ve gecesi var farklı olan. Hayatımda bütün hepsini toplasam yine o gece vadide gördüğüm kadar yıldız görmedim diyebilirim.

1-Kahire, MISIR

Bir dakika… bu şehir medeniyetlerin beşiği, hayallerimin başlangıç noktası, çocukluğumun rüyası. Hiç düşünmeden 10 ay öncesinden biletimi aldım ve gittim.

Piramitlere bakarken kendime şunları demiştim:

“Düşünsene.. çok özgürsün.. istediğin her yere gidebiliyorsun.. çok heyecanlısın.. hayallerinin peşinden koşabiliyorsun.. çok cesaretlisin.. girmediğin sokak, denemediğin yol yok.. Bunların hepsi Hikaye!

Önemli olan ne biliyor musun?! Mutlu olabilmek! Kilometrelerce yol yürüyen Santiyago’yu hatırla..en son aptalca bir gülüşle Piramitleri izliyordu. Peki hazine?! Ya da Aşkı Fatıma?! Billuriye dükkanındaki kazanan paraları?! Ya koyunları?! Veya yaşadığı yer?! Kişisel Hikayeni Yaz! HAYAL KUR!”


Beni Sosyal Medyada takip ederek, beğenerek, paylaşarak destek verebilirsiniz: 
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara
 Youtube: @YenidenYollara TV


Veeeee BONUS!!!
(Videoyu izlemek için tıkla, lütfen!)

Daha bitmedi ”166 gün Yolda Olmak | MİNİ DÜNYA TURU” yazımı okumanı şiddetle tavsiye ediyorum. 🙂

Takip etmeye bir yerden başlamak gerek 🙂

FACEBOOK: @YenidenYollara   INSTAGRAM: @YenidenYollara   YOUTUBE: @YenidenYollaraTV

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!