Aswan’da Görülmesi Gereken 5 Yer

Aswan Mısır’ın en güneyindeki tarihi şehirdir. Dünyanın farklı ülkelerinden turistler ve gezginler her sene Abu Simbel Tapınağını görmek için bu şehri ziyaret ediyor. Fakat, unutulmamalı ki Aswan sadece antik Mısır izlerini taşımıyor. Aswan Nübiyelilerin ana vatanıdır. Şehir merkezine yakın adalar da hala Nübiyeliler yaşıyor ve kendi geleneklerini devam ettiriyorlar. Şaşırdınız değil mi? Aswan’da gezebileceğiniz çok sayıda ada ve tapınaklar var. Her yeri detaylı gezmek isterseniz en az 3-4 gününüzü alır. Peki, şehirde her yeri gezip görmeniz için vaktiniz yoksa, nereleri mutlaka gezmelisiniz? İşte bu yazıda Aswan’da mutlaka görülmesi gereken 5 yeri size anlattım.


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Mısır’da görülmesi gereken en iyi 7 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Kahire’de görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Luxor’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!


Antik Mısır-Afrika | HAYAL ROTASI Etkinliği Nedir?

Kısacası, hepimiz toplanıp Mısır’a, yani Afrika’ya gidiyoruz. 15 gün boyunca gezeceğiz. Bazen Antik ve Mistik Mısır’ı keşfedeceğiz, bazen de Kızıldeniz’de balıklarla birlikte yüzeceğiz. Yol boyunca efsane manzaraları izleyeceğiz. Ve bol bol eğleneceğiz. Sen DA Gel!

Etkinlik Detayları İçin Tıklayınız! 

Hayal Rotası-Mısır Turu

5 – Kom Ombo Tapınağı

Bu tapınak antik Mısır’ın 2 tanrısı için inşa edilmiştir. Bu yüzden tapınakta her şey çifttir. Bu tapınağın bir tarafı timsah tanrı Sobek’e, diğer tarafı şahin tanrı Horus’a adanmıştır. Kom Ombo Tapınağı’nın duvarları hiyerogliflerle doludur. Bu hiyerogliflerde güneşe göre ayarlanan ilk takvimler ve o dönemdeki cerrahi ameliyatlar hakkında bilgiler bulunmaktadır. Gün batımında ziyaret etmenizi öneririm. Giriş ücreti 80 EGP (Mısır Poundu).

Kom Ombo Tapınağı | ASWAN

4 – Elephantine Adası

Elephantine adası Aswan şehir merkezine yakın olup, Nil nehrindeki en büyük adalardan biridir. Fil adası olarak biliniyor. Ada, Mısır ile Nübye arasında doğal bağlantı oluşturur ve son derece korunaklı konuma sahiptir. Adada bulunan Khnum Tapınağını, Ağa Han mezarını ziyaret edebilirsiniz. Aswan merkezdeki iskelelerden felluca ya küçük teknelerle Elephantine adasına gidebilirsiniz.

Elephantine Adası | ASWAN

3 – Philae Tapınağı

Philae Adası, Tanrıça Isis’in yönetim merkeziydi. Bu yüzden adadaki Philae Tapınağı İsis’e adanmıştır. 1960 yılında Philae Tapınağı ve diğer anıtlar UNESCO tarafından Egilika adasına taşınmıştır. Aswan Barajı inşası nedeniyle Nil’in yükselmesi adanın sular altında kalmasına yol açmıştır. Günümüzde Philae adası Nasser Gölü’nün derinliklerindedir. Tapınağın giriş ücreti 80 EGP (Mısır Poundu).

Philae Tapınağı | ASWAN

2 – Nubiyan Köyü

Nübiyeliler Mısır’ın güneyinde yaşayan çok eski ve köklü uygarlıktır. Hala kendi geleneklerini ve yaşam tarzlarını devam ettiriyorlar. Aswan’a yakın olan adalarda yaşıyorlar. Nubiyan köyüne gitmek için şehir merkezinden kalkan felluca ve küçük teknelerle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Köyde nübiyelilerin evlerini ve Nübye Müzesini ziyaret etmeyi unutmayın.

https://www.instagram.com/p/BHsR5b7hzoY/

1 – Abu Simbel Tapınağı

Aswan’da olan Abu Simbel Tapınağı II Ramses ve karısı Nefartari için Kadeş Anlaşması zaferi şerefine inşa edilmiş 2 ana tapınaktan oluşuyor. Büyük olanı II Ramses, küçük olanı eşi için. Nubian halkının yaşadığı bölgede yapılmış olan bu tapınaklar Sudan sınırına sadece 30km uzaklıkta. Tapınağa gitmek için tek şansınız tura katılmaktır, çünkü Aswan-Abu Simbel arası kara yolunu güvenlik gerekçesiyle sadece polis kontrolünde geçebiliyorsunuz. Tur fiyatları ortalama 100-160 EGP (Mısır Poundu).

Abu Simbel Tapınağı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Abu Simbel Tapınağı | Aswan, MISIR

Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Mısır’da görülmesi gereken en iyi 7 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Kahire’de görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Luxor’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Listenin sonuna geldik. Mısır’a ölmeden önce gidin ve buraları mutlaka görün! 
Peki sizin Aswan’da en sevdiğiniz yer neresidir?

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!