Dahab’da Görülmesi Gereken 5 Yer

Mısır’ı sadece Kahire’nin hareketli sokakları ve piramitlerin oluşturduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında Kızıldeniz’in saklı hazineleri Giza piramitlerinden çok daha fazla sayıda gezginleri cezbediyor. Kızıldeniz rotasında es geçmemeniz gereken en önemli duraklardan biri de Dahab şehridir. Dahab, Sharm El Sheikh’in yaklaşık 90 km kuzeyinde, Kızıldeniz’de Akabe Körfezi’nin batı kıyısında bulunan bir yerleşim yeri olup, 1960’lardan beri hippilerin ve sırt çantalı gezginlerin uğrak yeri. Burası pek çok dalgıca göre Mısır’ın bir numaralı dalış lokasyonu. Bence de kesinlikle öyle. Bu yazıda Dahab’ın gizli cevherlerini sizinle paylaşacağım. İyi okumalar! 🙂


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
🔖 Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


 

Mısır’da görülmesi gereken en iyi 7 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Kahire’de görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Aswan’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Luxor’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

5 – Lighthouse (Şehir Merkezi)

Lighthouse Dahab’ın göbeği olup, aslında isminden de anlaşılacağı gibi deniz fenerini görme beklentisi ile gidip bulamadığımız bir yerdir. Fakat deniz fenerinden çok daha fazlası var desem yeridir. Lighthouse’un şehirdeki popüler noktalardan biri haline gelmesi ise aslında o bölgedeki şnorkel ve dalış yapmak isteyenlere zengin sualtı hayatı sunmasıdır. Düşünsenize, sahile 5 metre olan bir dükkandan şnorkel ekipmanları kiralayıp, hemen denize ulaştığınızı. Dinlenmek istediğinizde ise yine şehrin en iyi restoranları ve kafeleri Lighthouse’a çok yakın. Gün batımında burada dalış yada şnorkel yapmanızı öneririm.

Dahab Lighthouse

4 – Wadi Gnai El-Rayan

Rüzgarlı havalarda Dahab’da ne yapılacağını herkes biliyor sanırım. Rüzgar varsa Kızıldeniz’n berraklığı bir başka oluyor. Ve herkes ya dalış, şnorkel, yada rüzgar sörfü yapmak için sahillere akın ediyor. Peki ya denizde rüzgar olmadığı zaman? Tabi ki şehri ziyarete gelenler Dahab’ın etrafındaki dağları, vadileri, kanyonları görmek için yola çıkıyor. Bu hava şartlarında ise Wadi Gnai El-Rayan’ı gitmek en iyi alternatiflerden biri olsa gerek. Tura katılıp bu vadiye geldiğinizde ise sizi çok egzotik yerler bekliyor olacaktır. Bütün günü burada geçirebilirsiniz. Hatta gece bedevi köylerinde konaklayıp, gökyüzündeki yıl savaşlarını izleyebilirsiniz.


Wadi Gnai El-Rayan

3 – Ras Abu Galum 

Ras Abu Galum küçük balıkçı köyü olmakla birlikte huzurun ve mavinin birleştiği Kızıldeniz’deki muazzam dalış noktalarından birisidir. Ulaşımı biraz zordur. Fakat oraya gittikten sonra insanın pek şehir hayatına dönesi gelmiyor. Gündüz bol bol şnorkel ve dalış yapabilirsiniz, akşam da bedevi balıkçıların pişirdiği leziz deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. Gece ise mutlaka kampların birinde kalın ve yıldızları izleyin.


Ras Abu Galum 

2 – Beyaz ve Renkli Kanyon

Sadece şnorkel ve dalış sevenler için değil Sina yarımadasındaki dağları ve çölü görmek için de Dahab’a gitmeyi tercih edebilirsiniz. Kızıldeniz’den sıkılırsanız çölde ATV safarileri, dağda yürüyüş turları gibi geniş bir alternatif aktivitelere katılabilirsiniz. Dahab’da mutlaka görmeniz gereken bir başka rota ise kanyonlarıdır. Adından da anlaşıldığı gibi biri beyaz ve diğeri renkli yani turuncu olmak üzere bu 2 kanyonu ziyaret etmelisiniz.


Beyaz Kanyon

1 – Blue Hole

Blue Hole Dünya’da mutlaka dalış yapılacak yerlerin arasında ilk 5 sıralamasındadır. Ayrıca oldukça tehlikeli olan bu noktanın derinliği 52 metre olup, bu zamana kadar görebileceğiniz en fazla balık türüne ev sahipliği yapıyor. Büyük bir akvaryumda binlerce balıkla yüzdüğünüzü düşünsenize. Hayali bile heyecanlı değil mi? O zaman Mısır rotanızı oluştururken Dahab’ı mutlaka programınıza dahil etmenizi tavsiye ediyorum.


Blue Hole

Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
🔖 Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


O zaman hayallere yolculuk başlasın 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=E1aihK_1IGI

Listenin sonuna geldik. Kahire’ye ölmeden önce gidin ve buraları mutlaka görün! 
Peki sizin Kahire’de en sevdiğiniz yer neresidir?

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!