ELEVİT YAYLASI: Doğanın Kaçkarlara Açılan Kapısı (detaylı)


Oy Elevit, Elevit,

Ander kalsun taşlarun!

Ayşem, sebebi nedur?

Gözündeki yaşlarun!


Şimdi arkanıza yaslanın, sizi Heidi’nin dünyasına götürüyorum. Yeşilin her tonunun gök yüzü mavisiyle seviştiği yerleri anlatacağım. Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm Kaçkar Yaylaları blog serisini bugün itibariyle yazmaya başladım. Bu blog serisi sırasıyla;

Elevit Yaylası:Doğanın Kaçkarlara Açılan Kapısı (şuan bu yazıyı okuyorsunuz),

Trovit Yaylası: Kaçkarların Eteğinde Bir Yayla,

Palovit Yaylası:Gökyüzündeki Vadi;

Samistal Yaylası,

Hazindak Yaylası,

Pokut Yaylası,

Sal Yaylası,

olarak devam edecektir.


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
Facebook: @yenidenyollara
Instagram: @yenidenyollara 
Youtube: @YenidenYollara TV


Elevit ve Trovit Yaylasındaki Maceralarımı İzlemek İçin Tıklayınız!

https://www.youtube.com/watch?v=XbTmcJSeaQs&feature=youtu.be

O zaman Elevit Yaylasıyla başlayalım. Bu zamana kadar gittiğim en kalabalık yaylalardan biri diyebilirim. Ben Elevit’te pek vakit geçiremedim, sadece geçerken uğradım. 🙂 Burası aslında resmi olarak Yaylaköy (köy) diye geçiyor, siz düşünün yaylanın muhtarı bile var. Ama herkes burayı Elevit Yaylası olarak biliyor. Yayla  Çamlıhemşin ilçesine bağlı Mollaveyis, Omokta, Küşüve ve Golunavb köyleri tarafından kullanılıyor. Yaylanın tam ortasından Elevit deresi geçiyor. Rakımı 1884 m olup,  hane sayısı yaklaşık 200’dür. Fakat hiç kimse bu yaylanın nüfusunu bilmiyor. 

Elevit Yaylası

Peki Elevit Yaylası Nerede?

Elevit yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olup, arasındaki mesafe 56 km’dir. Çamlıhemşin’den yola çıkarsanız, sırasıyla Mollaveyis, Çinçiva, Zilkale, Meydanköy, Çat köyüne kadar yeşili ve dereleri izleyerek geliyorsunuz. Burada yol ikiye ayrılıyor, sağdan devam ederseniz, Kaleköy, Çiçekli Yaylasına kadar gidebilirsiniz. Elevit’e gitmek için ise sol yolu takip ediyorsunuz. Çat’tan sona yaylaya kadar 7-8 km stabilize bozuk yol başlıyor. Elevit deresini takip edeceğiniz o yol sizi direk yaylaya götürecektir. Yaylanın girişinde aşağıdaki tabelayı görmüş olacaksınız.

Elevit Yaylasının Harita Konumu İçin Tıklayınız

Elevit Yaylasına Hoş Geldiniz

Yaylaya Ne Zaman Gidilmeli?

Kaçkar yaylalarını gezebileceğiniz en uygun zaman dilimi Temmuz-Ağustos aylarıdır. Rakım yüksek olduğundan dolayı hava ancak bu aylarda ısınmaya başlıyor yaylada. Aynı zamanda konaklama işletmeleri de mevsimsel çalıştığı için bu aylarda açık oluyor. Ama dilerseniz yaylayı temmuz-ağustos ayları öncesi ve sonrası da ziyaret edebilirsiniz. Eminim ki, nisan ayında  hala karlarla kaplı dağları izlemek de ayrıca keyiflidir.

Yaz Mevsiminde Elevit Yaylası

https://www.youtube.com/watch?v=K_rOfNjSE_I

Elevit Yaylasına Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Bilgi edindiğim bir sitede, Pazar ilçesinden Elevit Yaylasına servis olduğu yazıyordu. Ben tam emin değilim ama yine de saatlerini yazayım, kontrol eder öyle gidersiniz yaylaya. Rize’nin Pazar ilçesinden yaylaya haftanın 2 günü (pazar ve perşembe) sabah saat 8.30’da, dönüş için ise salı ve cuma günü yine sabah saat 8.30’da servis kalkıyor. Şahsi aracınız varsa, Elevit’e çıkmak çok daha kolay. Yukarıdaki yol tarifini takip ederek yaylaya gidebilirsiniz. Bisiklet ile çok kolay olmasa da yine de yaylaya çıkılabilir (son 7 km zor). Tabi ki otostop ile Çat köyüne kadar çok rahat gelebilirsiniz, sonra 3 saat yürüme devam edersiniz.

Elevit Yaylası

Yayla Ve Çevresinde Neler Yapılmalı?

Elevit Yaylasının geçit verdiği 13 adet yayla var: Tafteni, Haçıvanak, Nafkar, Karunç, Trovit, Karmik, Palovit, Amlakit, Hapivanak, Kodeçur, Samistal, Kavrun, Ayder civarı. İsterseniz bu yaylaların birine yürüyebilirsiniz, isterseniz de Elevit deresinde ayaklarınızı buz gibi suya sokarak serinlerken doğayı dinleyebilirsiniz. Tabi seçim size kalmış. Ayrıca yayla halkının iddia ettiği, yaylanın arka tarafındaki çam ormanları arasında gizli olan rumlardan kalma eski kiliseyi de ziyaret edebilirsiniz. Aileniz ile piknik yapabileceğiniz düzlüklerde mevcuttur. Akşamları da yaylada yapılan horon eğlencelerine de katılabilirsiniz. Zira Elevit’te horon tepmek bir başkadır. Horonu bilen teper, bilmeyen ise horon tepenleri izler.

Kış Mevsiminde Elevit Yaylası

https://www.youtube.com/watch?v=jc_q5Dz_Bu0

 Elevit’te Konaklama İmkanı Var mı?

Elevit Yaylasında 1 adet pansiyon mevcuttur. Erken rezervasyon yapmanızda fayda var, gittiğinizde yer bulamayabilirsiniz. Pansiyonun iletişim numarasını veya internet sitesini bulamadım maalesef. Alternatif olarak, yayla evlerinden biraz uzakta, yayla halkını rahatsız etmemek şartıyla kamp yapabilirsiniz. Yaylada çadırda konaklama gibisi var mı? Çadır kiralama gibi bir durum söz konusu değildir. Kamp ekipmanlarınızı yanınızda götürün.

Yaylada Kamp

Yaylada Yiyecek-İçecek Alabileceğimiz İşletme Var mı?

Kalabalık bir yayla olduğu için, Elevit’te  ”Yok Yok Bakkaliyesi” dahil 3 adet bakkal, 1 kahvehane, 1 yayla lokantası mevcuttur. Tabi fiyatları normal şehir marketinden 3-4 kat daha pahalı olabilir.  Yani anlaşılan, yaylada aç kalmazsınız. Sezon dışında gittiğinizde ise, dereden balık avlayıp yiyin. 🙂 Yaylaya çıkmadan önce Çamlıhemşin’de market alışverişinizi yapmanızı tavsiye ederim.  Suyu dert etmeyin zaten. Kaçkarlar’da her yerde su bulunur.

Elevit Yaylası

 


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
Facebook: @yenidenyollara
Instagram: @yenidenyollara 
Youtube: @YenidenYollara TV


YenidenYollara Tavsiyeleri

 • Öncelikle, yaylanın belediyesi YOKTUR. O yüzden LÜTFEN çöpünüzü yaylada bırakmayın, arabanızla şehire getirip, çöp konteynırlarına atın;
 • Size ulaşamayınca, endişelenmemesi için yaylaya çıkmadan önce yakınlarınıza arayıp haber verin lütfen!;
 • Yaz olmasına rağmen akşamları hava çok soğuk olabilir, ona göre yanınıza kıyafet alın;
 • Bir anda bardaktan boşalırcasına yağmur yağabilir, yağmurluklarınızı unutmayın;
 • Sisli havalarda yürüyüşe çıkmayın, kaybolma ihtimaliniz çok yüksek.
 • Diğer yaylalara yürümek isterseniz, yanınızda mutlaka yeterli erzak bulunsun;
 • Kamp yaparken yayla halkını rahatsız etmeyiniz;
 • 15 Ağustos-1 Eylül Elevit Yaylası Şenliklerine mutlaka katılın;
 • Doyasıya türkü söyleyin, horon tepin, yağmurla dans edin, gün batımlarını izleyin;
 • Çıplak ayak yeşil çimenlerde dolaşın, çam ağaçlarının kokusunu içinize çekin, kelebekleri kovalayın;
 • Dere sesine uyuyun ve bol bol hayal kurun;
 • Hiç yatacak yer bulamadığınızı varsayalım, yayladaki camide uyuyabilirsiniz (bu da benden kıyık olsun);
 • Tekrar yazıyorum, çöpünüzü yaylada bırakmayın, lütfen!

 

Bu türkü sizi Elevit’e götürsün!

https://www.youtube.com/watch?v=I8hK4nzlG3s

YAKLAŞAN ETKİNLİKLERİMİZ

Daha fazla bilgi için tıklayınız

Karadeniz turuna hemen kayıt ol!
Karadeniz Turu, Ağustos 2020

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!