Hayal Kampı Rehberi


Doğada herhangi bir şey bize gülünç, saçma ya da kötü gelirse, bunun nedeni nesneler üstünde yalnızca sınırlı bilgi sahibi olmamızdır, doğanın bir bütün olarak düzeni ve tutarlılığını bilmediğimizdendir.

Baruch Spinoza

Eğer Hayal Kampına katılacaksanız ve Spinoza’ya hak veriyorsanız bu içeriği mutlaka okumanızı öneririm. Çünkü bizimle kamp yapmak istiyorsanız kamp felsefemizi bilmeniz ve kamp kültürümüzü benimsemeniz bizi mutlu edecektir. Huzurlu doğa, keyifli ateş başı muhabbeti, maksimum mutluluk, gülümseyen yüzler için lütfen okumaya devam edin. Hazırsanız sizi Hayal Kampına götürüyorum.


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
Facebook: @yenidenyollara
Instagram: @yenidenyollara 
Youtube: @YenidenYollara TV


 

Hayal Kampı Nedir? yazımızı okumadıysan, önce sizi buraya alalım lütfen.

DOĞADA MİSAFİRİZ

Madde 2
Doğayı Temiz Bırakmalıyız!
Doğa bizim alanımız değildir. Biz şehirlere taşınarak bu hakkımızı kaybettik. Doğa o alanda yaşayan diğer canlılarındır. Biz sadece misafiriz. Misafir gibi davranmalıyız. Doğa severler kampa en az 1 çöp poşetiyle gelmelidir. Hayal Kampında çöpümüzü yere atmamalıyız!

HAYAL KAMPI ANAYASASI

Aslında Hayal Kampı Anayasasında belirttiğimiz bütün maddeler doğa dostu olmakla birlikte eğlenceli vakit geçirmek ve kalıcı arkadaşlıklar kurmak içindir. Kimseyi kısıtlamak veya dışlamak gibi düşüncemiz yoktur. O yüzden doğayı korumak adına kampa gelen herkes temizlik eldiveni ve çöp torbası getirmelidir. Doğadaki ekosistemi bozmamak için kafede (şehirde demek istiyorum) yaptığımız hiç bir şeyi Hayal Kampında yapmıyoruz. Yüksek sesle bağırmak, hopörlörden şarkı açmak, silah atmak gibi alışkanlıklarımız hem doğanın sahibi hayvanları hem de kampa gelen insanları rahatsız edebilir. Doğaya saygı insanlığa saygıdır.

ULAŞIM

Hayal Kampına gelmek isteyen herkes kendi ulaşımını kendi imkanları dahilinde sağlıyor. Talep oluşması dahilinde, belirli bir ücrete tabi olarak İstanbul’dan ve Ankara’dan servis ayarlayabiliriz. Ulaşımın her türlüsü caizdir. En keyiflisi ise her zaman aracını bir başka hayalci ile paylaşmaktır veya otostop yapmaktır.  Fakat otostopa erken çıkmakta fayda var. Malum erken kalkan yol alır, geç kalkan yolda kalır. Her Hayal Kampında oluşturduğumuz Facebook etkinlik sayfamızdan ve Whatsapp Dayanışma grubumuzdan bu konuda destek isteyebilirsiniz. Yakıt paylaşımlı yada gönüllülük esasına dayanan yol arkadaşı bulabilirsiniz. Yeter ki iletişime açık olun. Çekinmeyin lütfen! 

KONAKLAMA

Evimiz çadırımızdır. Herkes kendi ekipmanını kendi getiriyor veya bizden kamp ekipmanı kiralayabilirsiniz. Genelde bakir yerlerde Hayal Kampı yaptığımız için çadır ve başka kamp ekipmanları kiralama yeri yoktur. O yüzden mevsimine uygun ekipmanlar getirmenizi rica ediyoruz. Sonradan kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Kamp ekipmanı ve tavsiyesi konusunda bizden destek ve tavsiye isteyebilirsiniz.

Hayal Kampında çadır kurulacak alanı Hayal Kampı’nın organizasyon ekibi belirliyor. Bu sizin gece daha huzurlu uyumanız ve sabah daha mutlu uyanmanız içindir. Lütfen yanlış anlamayın. Belirlenen kamp alanında, yan çadırlardaki insanları rahatsız etmeyecek şekilde, düz ve taşsız yere çadırınızı kurabilirsiniz. Çadırınızı kurmadan önce zemini temizleyin. Çadırınızı polleri takmakla başlayın ve köşelerini çadır kazıklarını kullanarak yere sabitleyin. Gerdirmek için elinizdeki bulunun ipleri kullanmayı unutmayın. Sağlam kurulmuş çadır rüzgara karşı daha dirençlidir ve yağmuru kolayca üstünden kaydırır.

BESLENME

Beslenme konusunda herkes kendinden sorumludur. Hayal Kampına katılmak isteyen herkes kendi yiyeceğini, içeceğini temin etmelidir. Kamp boyunca isteyen istediği yemeği pişirebilir. Genelde pratik yemekleri yapmanızı öneririz. Ama doğada yemek pişirmekten hoşlanıyorsanız buna da karışamayız tabi. 

Kamp ateşinde yemek yapmak istemeyenler için alternatif olarak kampta yemek pişirme takımı olabilir. Yani kamp tüpü ve ocağı getirebilirsiniz. Annemizin evdeki çelik tencerelerini getirmiyoruz arkadaşlar. Kamp için özel üretilen  alüminyumdan yapılmış, çabuk ısınıp soğuyan tencere, tava, çaydanlık kullanabilirsiniz. Titanyum olanı da var ama titanyumdan uçak yapılıyor. Abartmaya gerek yok. Çatal, bıçak, kaşık, bardak ve çakmak getirmeyi de unutmuyoruz.

Pazar sabahları yaptığımız Hayal Kahvaltısına katılım zorunludur. Hep birlikte yer yüzü sofrasında yemeğimizi paylaşarak kahvaltı yapıyoruz. Bence kampın en eğlenceli kısmı da bu kahvaltıdır. Eğer Hayal Kampına gelecekseniz, bu geleneğimize uymanızı önemle rica ediyoruz.

Kampta Olmazsa Olmazımız: Marshmallow

Hayal Kampını Instagramdan Takip Et!
www.instagram.com/hayalkampi

TEK KAMP ATEŞİ

Hayal Kampında ateşin ayrı bir değeri vardır. Kamp ateşinin insanları birleştirici unsur olduğuna inanıyoruz. O yüzden Hayal Kampında her zaman Hayal Kampı’nın organizasyon ekibinin belirlediği alanda tek büyük ateş yakıyoruz. Kışın kimse üşümüyor, yazında duruma göre boyutu değişiyor. Bu ateşi akşam yakabilmek için de gündüz kadın, erkek, çocuk demeden hepimiz odun toplamalıyız. Herkes yemeğini bu ateşte ya da yanında getirdiği kamp ocağında pişirebilir. Akşamları ateş başında toplanıp, hep birlikte sohbet muhabbet ediyoruz. Cumartesi akşamı ise Hayal Seansını kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Herkes kendi ateşini yaksa ne olur? İlk savunmamız doğadan yana. Doğa kirlenir, zeminde yara izi gibi ateş izleri kalır, ağaçları kökleri kurur, görüntü bozulur. Kısacası hoş olmuyor. İkincisi ise şöyle, kimse kimse ile sohbet etmez, herkes kendi ekibiyle takılır. Bu da toplu kamp anlayışımıza terstir. Bu arada çadıra yakın yerde odun kırmak ve ateş yakmak, çadırınızın yırtılmasına veya yanmasına da sebep olabilir. Kamp çadırlarına da zam geldi. Dikkat etmekte fayda var!

Hayal Seansı

KALICI DOSTLUKLAR

Hayal Kampında kurulan samimi ilişkiler, kalıcı dostluklar bir başka oluyor, inanın. Kampta birbiriyle iyi geçinen, yardımsever, deneyimlerini aktaran, yol ve kamp hikayelerini paylaşan, çadırında horlamayan arkadaşlardan daha güzel bir şey yoktur. Küçük şeyleri büyütmeyelim. Aynı dili konuşmaya, bütün farklılıkları hoş görmeye, doğayı korumaya, etrafımızdaki insanları sevmeye özen gösterelim. İyi ilişkiler kurun, Hayal Kampının tadını çıkarın. Sadece siz ve doğanın güzellikleri ve huzuru var. Siz doğayı korudukça o sizi mutlu etmek için her şeyi yapacaktır. Son olarak Pazar günü vedalarında sarılarak ağlamayın! Bilin ki bir daha mutlaka buluşacağız. 🙂


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
Facebook: @yenidenyollara
Instagram: @yenidenyollara 
Youtube: @YenidenYollara TV


 

Yedigöller Hayal Kampı

Hayal Kampı Tavsiyeleri

 • Nasıl misafirliğe gittiğinizde ev kurallarına uyuyorsanız, Hayal Kampı kültürüne de saygı gösterin, lütfen.
 • Bize her yerden ulaşabilirsiniz. Yeter ki isteyin ve bir adım atın.
 • Her zaman kamp yapmayı destekliyoruz ve yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çekinmeyin!
 • Hayal Kampına hayatınızda mutlaka bir kere olsa da katılmalısınız.
 • Hayal Kampına derdinizi evde bırakarak gelin.
 • Kamp boyunca EMPATİ lütfen! (sloganımız olur kendisi, ”EMPATİ” her zaman büyük harflerle)
 • Çadır ve ateş alanını Hayal Kampı’nın organizasyon ekibi belirliyor.
 • Doğada yüksek sese karşıyız.
 • Kamp ekipmanlarınız mevsime uygun olsun.
 • Çadır havalandırmalarını açık bırakmayı unutmayın. Nem en büyük düşmanınızdır.
 • Uyku tulumunuzu iyi seçin. Hipotermiye hepimiz karşıyız.
 • Uyurken kafanızı tulumun içine sokmayın. Nefesiniz nem yapar.
 • Üşümemek için sıcak su torbası iyi gelir.
 • Hamağınız varsa, getirmeyi unutmayın.
 • Yastıksız uyuyamayanlar şişirilebilir yastık getirebilir yada havlu, tişörtünüzle kendinize pratik yastık yapabilirsiniz.
 • Yiyeceklerinizi çadırda tutmayın. Gece kokuya hayvan gelebilir. Atraksiyona gerek yok.
 • Yiyecek poşetlerini güneşten uzak, ağaç dallarına asabilirsiniz.
 • Asla doğada bilmediğiniz meyve ve mantarları yemeyiniz. 
 • Son olarak, eğer Hayal Kampı felsefemiz size uymuyorsa, hayallerde buluşalım. Kendinize ve etrafınızdakilere iyi bakın. 

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

6 comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!