İngilizce Podcast Listesi

Sizi kesin konuşturacak podcast platformu (bütün seviyeler):
Podcasts In English: Bu sitedeki seviyenize uygun podcastleri dinledikten sonra kelimeleri öğrenerek ve çalışma kağıdındaki soruları cevaplayarak maksimum fayda alabilirsiniz.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN (bütün seviyeler)

1) Learn English Podcast by British Council:

2) Learning English by Voice of America:

3) 6-minute English by BBC:

4) The English We Speak by BBC:

5) Luke’s English Podcast:

İLERİ SEVİYELER İÇİN

1) The American Life:

2) Crime Junkie:

3) Overhead at National Geographic:

4) The Writer’s Voice:

5) Comedy Bang Bang:

6) Global News by BBC:

FARKLI ALANLARDA BİLGİ EDİNMEK İÇİN PODCAST LİSTESİ

EĞİTİM & STEM:

Getting Smart Podcast: Yenilikçi eğitimcilerle birlikte iki yüz otuzdan fazla muhteşem konuşmaya göz atabilirsin.

Harward EdCast: Eğitim alanındaki liderlerin düşünceleri ile ilgili sayısız konuya ve güncel olaylara odaklanan, eğitimsel söylem ve açıklık için bir alan işlevi gören bir dizi söyleşiyi buradan dinleyebilirsiniz. 

Iowa BIG Podcast:  Bu podcast, yenilikçi Iowa Big School’un kilit hissedarları, yönetim kurulu üyeleri ve öğretim üyeleriyle yapılan röportajlarla, öğrenilenleri, dersleri ve daha fazlasını içermektedir.

Times Higher Education: Kendisini “yüksek öğrenim tartışmasının merkezinde” bir podcast olarak tanımlayan Birleşik Krallık Higher Ed uluslararası dinleyiciler için haftalık bir programdır.

Future U: Michael Horn (@MichaelBHorn) ve Jeff Selingo(@jselingo) ile  yüksek eğitimin tartışıldığı podcast kanalı.

Trends and Issues in Instructional Design: Abbie Brown, Tim Green ile birlikte  haftanın kliplerini tartışıp ayrıca kristal kürelerinden dikkatlice inceledikleri podcast listesi.

TED Talks Education: Henüz bir fikir veya konu hakkında ilham vermeyen veya taptaze enerji ile dinleyeni harekete geçirmeyen bir TED konuşması yok. Bugün akademinin en parlak beyinlerinden bazılarını dinlemek için TED’in eğitim podcastlerini dinleyebilirsin.

TED Radio Hour: Çeşitli TED Konuşmalarını birleştiren podcast kanalıdır.

Mindscape: Yazar ve fizikçi Sean Carroll’ın , dünyanın en iyi düşünürlerinin bazılarıyla yaptığı anlaşılabilir ve büyüleyici sohbetlerini dinlemek isteyebilirsin.  

Astronomy Cast: Gezegen ve kozmoloji gibi astronomi kavramlarını içeren haftalık bir podcast yayını. 

Big Picture Science: Önde gelen araştırmacılarla röportajların yapıldığı ve onların keşif hikayelerini zekice ve sıra dışı bir anlatı tarzında bir araya getiren büyük soruların ele alındığı podcast mecrası.

Math Mutation: Matematik konularını, normalde okulda öğretilmeyen tuhaf ve ilginç kavramları keşfedebileceğin kısa podcastler seridir. 

StarTalk Radio: Dünya dışı olan her şeye odaklanan bir podcast serisi. Bu podcast, yıldızlar, büyük patlama, uzay yolculuğu, kara delikler ve daha fazlasını içerir.

The Naked Scientist: Bilimi temele indirgemeyi amaçlayan Cambridge Üniversitesi araştırmacıları ve doktorları, çeşitli bilim konularını mizah ve alaycılıkla bu podcast kanalında keşfediyor.

Climate One: Bu podcastte sunucu Greg Dalton, çevre bilimciler, politika belirleyenler ve sıradan insanlarla iklimimizin durumu ve iklim değişikliğini yönetme yolları hakkında konuşuyor.

 

TEKNOLOJİ:

Tech News Briefing: Wall Street Journal’dan teknoloji haberleri hakkında günlük bir özet, açıklama olan podcast.

Marketplace Tech: Teknoloji haberleri üzerine farklı bakış açısı içeren podcast. 

User Friendly: Deloitte’tan teknoloji ve iş trendleri üzerine haftalık podcast.

a16z Podcast Network: Andreessen Horowitz’den teknoloji ve girişim üzerine podcast.

Tech News Weekly: Bir saatlik harika teknoloji haberleri özeti. TWIT’in tüm teknoloji bölmeleri kitaplığına göz atmayı unutma.

 

LİDERLİK & GİRİŞİMCİLİK:

How I Built This: NPR’dan başlangıç ve girişimcilik hikayelerini içeren podcast.

StartUp Podcast: Gimlet’ten yeni başlayanlar hakkında podcast.

HBR Ideacast: İş ve yönetim alanında önde gelen düşünürlerin yer aldığı haftalık podcast.

Curious Minds: Yazarlar, yenilikçiler ve girişimcilerin yer aldığı önde gelen inovasyon podcastidir.

The Knowledge Project: Shane Parrish’in, diğer insanların zaten anlamış olduğu şeylerde ustalaşmanıza  yardımcı olduğu podcast.

Tim Ferriss Show: 4 Hour Work Week kitabının yazarı olan Tim, her hafta teknoloji ve girişimcilik liderleriyle uzun bir röportaj yayınladığı podcast.

Trail Blazers: Walter Isaacson’ın, Dell sponsorluğunda, tarihsel yenilikleri incelediği podcast.

Akimbo: Seth Godin’in girişimcilik ve liderlik üzerine odaklandığı podcast.

Killer Innovations: Phil McKinney’nin  teknoloji ve liderlikteki yeniliklere odaklandığı podcast.

80,000 Hours: Misyon odaklı kariyerler için uzun soluklu ilham sağlayan podcast.

Masters of Scale: Şirketler sıfırdan bir milyara nasıl büyür? Reid Hoffman teorilerini ünlü şirket kurucularıyla tartıştığı podcast.

The Learning Leaders Show: Ryan Hawk, mükemmelliği sürdürmek konusunda tanınmış liderler veya yazarlarla her hafta röportaj yaptığı podcast.

The Between Worlds Podcast: Mike Walsh tarafından sunulan bu podcast, işin geleceğine odaklanıyor – tehdit nedir, fırsat nedir ve ikisi arasındaki boşlukta nasıl gezinebiliriz konusunu inceliyor.

People I (Mostly) Admire: Sunuculuğu Freakonomics’ten Steve Levitt’in yaptığı programda, “biraz yoldan çıkmış çılgın zeki insanlarla” yapılan sohbetleri içeren podcast.

 

EKONOMİ & YATIRIM:

Planet Money: NPR’den hayat, para ve piyasalar hakkında bir podcast.

Exchanges at Goldman Sachs: Dünyanın dört bir yanından insanlar, pazarları, endüstrileri ve küresel ekonomiyi şekillendiren gelişmeler hakkındaki görüşlerini paylaştığı podcast.

Smart People Podcast:Bu podcastin konusu akıllı insanların “büyük beyinlerini” anlatıyor. Bizimle doyumsuz bir merakla tatmin eden bölümleri sunmak için çeşitli sektörlerden insanlarla röportajların yapıldığı podcast.

McKinsey Podcast: Ekonomi ve iş hayatında liderliğin konuşulduğu haftalık podcast. 

The Intelligence: The Economist’ten günlük küresel haberlerin paylaşıldığı podcast.

 

YAPAY ZEKA & BIG DATA:

Learning Machines 101: Richard Golden’dan makine öğrenimine dair konuştuğu podcast.

Future of Life Institute: Yanlış gidebilecek her şey hakkında haftalık podcast. Bir iklim değişikliği dizisi olan AI Alignment ve Not Cool dahil olmak üzere bir seri podcast.

 

DİL & EDEBİYAT & TARİH:

Poetry Off the Shelf: Poetry Foundation’nın birçok podcastinden biri olan bu podcast, akımları, tarihi ve kimliği tartışmak için bir şiirin okunmasının ötesine geçiyor.

Poetry Unbound: OnBeing Studios’tan bir şiiri derinlemesine parçalayan ve şiirin büyüsü ve gizemiyle şenlenen yeni bir podcast.

The Slow Down: Sunucu Ada Limón’un, dünyayı şiir aracılığıyla görmenin farklı bir yolunu anlattığı podcast.

British History Podcast: Tarih meraklıları için yalnızca buz çağından itibaren İngiltere tarihine odaklanan düzenli podcast yayınıdır. 

 

NEDEN YAPTIĞIMIZ ŞEYLERİ YAPIYORUZ?

On Being: Krista Tippett hepimizin bir noktada sorduğu soruyu cesurca ele alıyor: “İnsan olmak ne anlama geliyor ve nasıl yaşamak istiyoruz?”. Bu sorunun cevabını merak ediyorsan dinlemeye başla.

Hidden Brain: NPR’dan hayata geçirilen sosyal bilim araştırmasının olduğu podcast.

You Are Not So Smart: Sosyal bilimlerle ilgili bu podcast, kabile psikolojisi, ikna etme anlatısı ve aktif bilgiden kaçınma gibi konularda röportajların yapıldığı podcast.

How to Save the Planet: Bu podcast, iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olacak hikayeler, ipuçları ve tabii ki bilimi içeriyor.

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!