Kuzeyden Güneye Yolculuk | Mısır Günlüğü (2.Bölüm)

Çocukluk Hayallerimin Peşinde
Mısır Günlüğü

Şimdi Mısır günlüğümün 2. bölümünü okuyorsunuz. Eğer 1. bölümü okumadıysanız lütfen sizi ”Kahire Macerası | Mısır Günlüğü (1.Bölüm)”  yazıma alalım!


Beni Sosyal Medyada takip ederek, beğenerek, paylaşarak destek verebilirsiniz: 
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara
 Youtube: @YenidenYollara TV


En kuzeye gidip yeniden başlayacaktım. İskender’in kurduğu, Kleopatra’nın yönettiği, Akdeniz sahil kenti İskenderiye’ye geldim.

İskenderiye Gece Manzarası

Bir önceki gece Go Bus otobüs firmasından Kahire-İskenderiye bileti almıştım. Öğlen saat 12 gibi İskenderiye’ye geldim. Carrefour’da takıldım biraz. Burada Carrefour’larda hazır ev yemekleri, tatlılar bile var.

Yolda Beslenme Tarzım

Couchsurfing’den 1 gecelik host (Eslam) bulmuştum. Eslam’ın evine taksi ile gittim. Uber kullandım, aynı mesafeye Kahire’de 15 EGP vermiştim, burada 47 EGP vermek zorunda kaldım. Anlamıştım artık, İskenderiye pahalı bir şehirdi.

Eve geldiğimde bana özel oda vardı ve çok temizdi. Eslam ve arkadaşı ile gece dışarıda takıldım. Bu arada, 1 gecelik otel rezerve ettim yarın gece için, Eslam İskenderiye-Aswan tren biletimi almama yardım etti. Ertesi sabah otele gittim check-in yaptım. Alexotel– kilise havlusunda, 3 yıldızlı Yunan oteli. 196 EGP ödedim 1 gece için (çok pahalı ama değer, yine Alex’e gidersem yine o oteli tercih ederim).

Couchsurfing Arkadaşım Eslam

Her neyse, Couchsurfing’den tanıştığım Muhammed ile Alex’i (İskenderiye’yi) turladık birlikte. İlk olarak dünyanın en büyük deniz fenerinin kalıntılarından inşa edilen kaleye gittik. Sonra dünyanın en eski ve en büyük açık okuma salonuna sahip olan İskenderiye kütüphanesini ziyaret ettik. 2.15 pm’de free tour var dediler, hemen aldım bir dal. Nai abla bir güzel anlattı bize her şeyi.

https://www.instagram.com/p/BU6xDd7B01d/?taken-by=yenidenyollara&hl=en

Daha sonra şehrin öbür ucunda olan Mümtazah Köşküne uğradık. Burası Mısır’ın son kralı Foud’a aitmiş eskiden. Şuan tamamıyla halka açık, hatta oteller, plajlar ve restoranlar var. Ama hala belli bir kısmı yönetime ait, halk giremiyor. Açıkçası çok iyi bir yer, sahili de temiz. Hem esiyordu. Gün batımı da efsane diyorlar (izleyemedim).

Mümtazah Köşkü Bahçesi | İskenderiye, MISIR

Akşam otele gittim iyice dinlendim. Yarın uzun tren yolculuğu bekliyordu. Bir hayal kurdum, peşinden koşuyorum.


Antik Mısır-Afrika | HAYAL ROTASI Etkinliği Nedir?

Kısacası, hepimiz toplanıp Mısır’a, yani Afrika’ya gidiyoruz. 15 gün boyunca gezeceğiz. Bazen Antik ve Mistik Mısır’ı keşfedeceğiz, bazen de Kızıldeniz’de balıklarla birlikte yüzeceğiz. Yol boyunca efsane manzaraları izleyeceğiz. Ve bol bol eğleneceğiz. Sen DA Gel!

Etkinlik Detayları İçin Tıklayınız! 

Hayal Rotası-Mısır Turu

(4-5 Temmuz 2016-İskenderiye)

24 gün oldu yollardayım. Afrika’dayım. Mısır’dayım. Çocukluk hayallerimin başladığı yerdeyim. Hayatımın en başındayım. Tam da istediğim gibi yaşıyorum. Unutuyorum. Kayboluyorum. Kendimi arıyorum. Her limanda farklı mutluluğun hazzını yaşıyorum. Gece daracık sokaklarda yürüyorum. Gündüz tarihin peşindeyim. Güneşi kovalıyorum. Akşam Nil nehrinin sessizliğinde boğuluyorum. Hala hep birlikte aynı yıldızların altında daha güzel Dünyamızın hayallerini kurabilmeyi hayal ediyorum.

Tren Garı | İskenderiye, MISIR

Mısır’ın en uzun tren yolculuğunu yaptım. 19 saat en kuzeyden en güneye, İskenderiye’den Aswan’a doğru tren raylarını takip ettim. Güneye gittikçe her şey başkalaşıyor. Doğa yeşili ve sarıyı, nehri ve çölü yaşıyor. Her durakta insanların ten rengi farklılaşıyor, esmerden siyaha doğru. Fakir olmalarına rağmen mutlu olabilenler yaşıyor bu coğrafyada. Burada insanlar çok güzel gülebiliyorlar. Çocuklar çok masum, çok temiz. Mutlu olmamak için hiç bir nedenimiz olmadığına inanıyorum.

https://www.instagram.com/p/BHkhgp6hqoG/?taken-by=yenidenyollara&hl=en

Çocukluğumdan beri Nili, Piramitleri, Mısırı merak ettim. 1 hafta önce Piramitlere bakarken aptalca bir gülümseme belirdi yüzümde. Esen rüzgarı hissediyordum, tarif edilemez huzur var o sıcacık çölde. Burası Sudan sınırına 40 km uzaklıkta olan Abu Simbel Tapınağı. 19 saat tren yolculuğu, hiç dinlenmeden gece saat 4’te başlayan araba yolculuğu ve sonunda hayal olan yer. Gerçekleşiyor. Unutuyorum her şeyi. Yine aptalca gülümseme ile bakıyorum Ramsess’in heykeline. Yorgunluğun yerini mutluluk, huzur, şarkı ve gülümseme alıyor.
Bir hayal kurdum, peşinden koşuyorum.

Abu Simbel Tapınağı | Aswan, MISIR

(6-9 Temmuz 2016-Aswan)

Luxor Nil Deltası rotamda en son şehirdi. Aswan’dan trene bindim. Normalde 3 saatlik olan yolculuk, 7.5 saatte bitti. Yolda kaza oldu, tren arızalandı. Gece 12’de en sonunda ulaştım Luxor’a. Luxor ve Aswan’ın insanları çok misafirperverler, yardımseverler. Çocuklar da çok tatlı.

https://www.instagram.com/p/BHxTMPMBkyH/?hl=en

Luxor’da 3 gün boyunca Batı kıyıda Al Salam Camp’ta kaldım . Hut dedikleri Bamboo evlerde konakladım. Nil nehrine sıfır, kuş sesleriyle uyandığım bir yerdi. Batı kıyı doğu kıyıya göre daha sakin, araba sayısı çok az, insan sayısı da fazla değil. . İlk gün kamp alanında dinlendim. Araştırmalarımı yaptım. Şehir hakkında bilgi edindim. Bol bol kitap okumalı bir gündü. 2 günlük (48 saat) bisiklet kiraladım, fiyatı 30 EGP.

https://www.youtube.com/watch?v=BvrYfoV2JgA

Ertesi sabah 5te kalktım. Kahvaltıdan sonra Doğu kıyıya geçtim feribot ile. Ve Dünya’da en büyük 2. tapınağı gezdim. El-Karnak çok büyüleyici. Sonra ise 110 yıllık Koptic Kiliseyi gezdim.

El-Karnak Tapınağı | Luxor, MISIR

3. gün yine aynı rutin ama bu defa Batı kıyıdaki Krallar Vadisine gittim. Vadiye giden toplu taşıma yok, tek çare taksi veya bisiklet, motor kiralamak. Ben de zaten bisiklet kiralamıştım. Toplamda 20 km bisiklet pedalladım bugün. Krallar Vadisi Antik Mısır’ı yöneten kralların mezarının bulunduğu yer. Tutankhamon ve Ramsess II’nin de mezarları bu vadide. Toplamda 36 kralın mezarı bulunmaktadır. Ve hala araştırma çalışmaları devam etmektedir.

https://www.instagram.com/p/BHwsYnLhCm4/?taken-by=yenidenyollara&hl=en

Böylece Luxor maceram sona erdi. Böylece Nil nehri rotası bitti. Şimdi ver elini Doğu Çölleri, Sina Yarımadası ve Kızıl Deniz. Bir hayal kurdum, peşinden koşuyorum.

(10-12 Temmuz 2016-Aswan)


Beni Sosyal Medyada takip ederek, beğenerek, paylaşarak destek verebilirsiniz: 
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara
 Youtube: @YenidenYollara TV


Veeeee BONUS!!!
(Videoyu izlemek için tıkla, lütfen!)

http://www.youtube.com/watch?v=BZ4lxO41yK4&t=1s

 


Mısır maceralarım daha bitmedi. Daha çok var!  Mısır günlüğümün 2. bölümünü okudunuz.

Eğer 1. bölümü okumadıysanız lütfen sizi ”Kahire Macerası | Mısır Günlüğü (1.Bölüm)” ,

3. bölümü okumadıysanız ”Sarı Çöl, Mavi Deniz, Pembe Hayallerim | Mısır Günlüğü (3.Bölüm)” yazıma alalım!


 

Takip etmeye bir yerden başlamak gerek 🙂

FACEBOOK: @YenidenYollara   INSTAGRAM: @YenidenYollara   YOUTUBE: @YenidenYollara TV

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

2 comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!