Luxor’da Görülmesi Gereken 5 Yer

Mısır’a hayat veren Nil Nehrine kurulmuş tarihi açından en önemli ikinci şehir ise Luxor. Dünyanın en büyük tapınaklarına sahip olan Luxor, aynı zamanda Dünyanın en büyük açık hava müze kentidir. Yani anlayacağınız bu şehirde her yeri detaylı gezmek isterseniz en az 3-4 gününüzü alır. Peki, şehirde her yeri gezip görmeniz için vaktiniz yoksa, nereleri mutlaka gezmelisiniz? İşte bu yazıda Luxor’da mutlaka görülmesi gereken 5 yeri size anlattım.


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Mısır’da görülmesi gereken en iyi 7 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Kahire’de görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Aswan’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!


5 – Luxor Tapınağı

Luxor Tapınağı adeta şehrin sembolü olarak şehrin tam ortasında olduğundan her yerden görülebiliyor. Görkemli eski Mısır mimarlığının Nil Nehri kıyısındaki en zarif örneklerinden biri olan tapınak, Yeni Krallık döneminin 9. firavunu Amenhotep III tarafından, Eski Mısır tanrılarının en büyüğü Amon-Ra adına M.Ö. 14. yüzyılda da inşa edilmiştir. Tapınağın dev bir girişi var. Bu giriş Güneş Tanrısı için yapılmış. Girişin arkasında yine dev sütunların kapladığı salon mevcuttur. Bu tapınakta sadece eski Mısır firavunlarının değil, Büyük İskenderin, o dönemdeki hristiyanların ve müslümanların izlerini görmek mümkündür. Giriş 80 EGP (Mısır Poundu).

Luxor Tapınağı

4 – Hatşepsut Tapınağı

Bu tapınak Mısır’ın tarihe geçmiş ilk kadın firavunu Hatşepsut için yapılmış. Oldukça büyük ve gösterişli olan Hatşepsut Tapınağı için vadiye hakim bir yer seçilmiş. Tapınağın arka tarafı da sırtını kayalara yaslamış bir konumda bulunuyor. Mimarisi çok büyüleyici olduğundan dolayı Anıtkabir’e ilham olduğu söyleniyor. Gidip yerinde görmek de tabi ki başka bir duygudur. Giriş 80 EGP (Mısır Poundu).

Hatşepsut Tapınağı

3 – Mumya Müzesi

Müze gezmeyi sevmeyebilirsiniz ama Luxor Mumya Müzesini ziyaret etmeye değer. Luxor kordonda, o dönemde mumyalama işleminin nasıl yapıldığını anlatan ve vitrinlerde örneklerini sunun çok küçük müzedir. 21. Hanedanlığa ait olduğu düşünülen, Amun’un yüksek din adamı Masherati’nin çok iyi korunmuş mumyasını da müze de görebilirsiniz. Giriş 60 EGP (Mısır Poundu).

Luxor Mumya Müzesi

2 – El-Karnak Tapınakları

El-Karnak Tapınaklarının yapımı 2000 yıldan fazla sürmüştür. Yaklaşık 30 firavun tapınağa kendi izini bırakmak için bir şeyler eklemiştir. Dolayısıyla tapınakların anası olan El-Karnak gezisi boyunca bir çok firavunun izine rastlamak mümkündür. Büyüleyici mimari görmek istiyorsanız, şüphesiz El-Karnak Tapınakları en doğru tercihtir. Giriş 120 EGP (Mısır Poundu)

https://www.instagram.com/p/BH4GwRDBUZj/?hl=en&taken-by=yenidenyollara

1 – Krallar Vadisi

Krallar Vadisi (Ölüler Vadisi) 18-20. Hanedanlık döneminde Yeni Krallık’ın Firavunları ve güçlü asillerin gömülmesi amacıyla inşa edilen mezarların bulunduğu vadidir. Firavunlar M.Ö 1539-1079 yılları arasında 2 vadiden meydana gelen Krallar Vadisine gömülmeye başlanmıştır. Sebebi ise artık Piramitlerin soyguncular tarafından yağmalandığını öğrenen Firavun krallar kendi mezarlarının kimsenin bulamayacağı yerlerde olmasını tercih etmeleridir. Vadiye giriş 100 EGP (Mısır Poundu).

Krallar Vadisi | Luxor

Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV


Mısır’da görülmesi gereken en iyi 7 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Kahire’de görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Aswan’da görülmesi gereken 5 yer hakkında yazımı okumak için tıklayınız!

Listenin sonuna geldik. Mısır’a ölmeden önce gidin ve buraları mutlaka görün! 
Peki sizin Luxor’da en sevdiğiniz yer neresidir?

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!