Türkiye’nin 7 Bölgesinden 7 Yaz Tatili Önerisi

Türkiye’nin her tarafı ayrı bir cennettir. Karış karış gezmeye kalkarsanız yıllarca gezebilirsiniz. Ama  yoğun geçen bir sene iş hayatının ardından sınırlı zamanda güzel bir yaz tatili hak ettiğinizi düşünüyorsanız mutlaka bu listeye göz atmalısınız. Sizlere Türkiye’nin 7 bölgesinden 7 tatil önerisi sunmak için bu yazıyı hazırladım. Bakalım listemizde nereler var.


Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
Facebook: @yenidenyollara
Instagram: @yenidenyollara 
Youtube: @YenidenYollara TV


Marmara Bölgesi-Gökçeada (Çanakkale)

Bu bölgede doğası bakir kalan nadir yerlerden biridir Gökçeada. Ulaşımı meşakkatli olduğundan dolayı yazın herkes Bozcaada’ya akın ederken, Gökçeada’da tatilcilerin çok az olduğu koylarda denize girebilirsiniz. Ada çok büyük olduğundan dolayı en az 3 gece 4 gün kalmanızı öneririm. İster otelde, isterseniz de kamp alanlarında yada denize sıfır koylarda çadır kurabilirsiniz.

Gökçeada | ÇANAKKALE

Karadeniz Bölgesi-Kaçkarlar Yayla Turu (Rize)

Karadeniz’de yaşamak ne güzel bir duygu anlatamam, ama Karadeniz’de gezmek çok güzel diyebilirim. Karadeniz nefes almaktır, yaşadığını fark etmektir, gökyüzüne bakabilmektir, yıldızların altında hayal kurmaktır, yeşile boğulmaktır, sislerin arasında kendini bulmaktır. Çılgınca horon tepmektir, doyasıya gülmektir, sohbete muhabbete doymaktır Karadeniz. Ben Karadeniz’e aşığım, her sene mutlaka 15 gün yaylalarda tatil yapıyorum. Benim önerim Kaçkarlar için en az 5-6 günlük tatil planı yapmanız. Sezon dolayısıyla pansiyonlarda ve otellerde yer bulamayabilirsiniz, 1-2 ay öncesinden rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kaçkarlar Yayla Turumda popüler rotaları anlattığım bu yazıya bir göz atın mutlaka 🙂

Doğu Anadolu Bölgesi-Van Gölü Rotası (Van Çevresi)

Doğuda hem tarihiyle hem de doğasıyla meşhur Van gölünün çevresini mutlaka gezmelisiniz. Bir yakada Selçuklu kenti Ahlat, diğer yakada ise Akdamar adası, Muradiye şelalesi, Nemrut Krater gölü, Van Kedi Evi derken gezilecek çok yer var. Tabi gitmişken bu yörenin yemeklerini de mutlaka tatmanız lazım. Benim tavsiyem sabah erken saatlerde göl kenarındaki Sütçü’de lezzetli  Van kahvaltısı ile başlayıp, akşam günü Akdamar adasında batırmaktır. En az 4-5 günde her yeri gezebilirsiniz.

Akdamar Adası | VAN

Güneydoğu Anadolu Bölgesi-Gaziantep Yemek Turu (Gaziantep)

Yoksa siz hala UNESCO tarafından tescil edilen Antep mutfağının lezzetlerini denemediniz mi?! Bu yaz tam zamanı diyebiliriz o halde. Hayatımda yediğim en lezzetli yemeklerin hepsi bu bölgede diyebilirim. Üstelik İstanbul fiyatlarından çok daha ucuz. O kadar fazla yemek ve tatlı çeşidi var ki, en az 5 günlük seyahat boyunca sürekli yemek yiyebilirsiniz.

Antep Mutfağı | GAZİANTEP

Akdeniz Bölgesi-Alanya Deniz Tatili (Antalya)

Deniz, kum, güneş üçlüsünü seviyorsanız ve su sporlarına düşkünseniz sizin için yaz tatili rotası kesinlikle Alanya olmalıdır. 1 hafta boyunca 5 yıldızlı otellerde tıkılıp kalmaktansa, gezmeyi, keşfetmeyi öneriyorum size. Alanya’ya yakın civardaki bütün doğa güzelliklerini görmelisiniz. Mesela, şelalelerde serinlerken, koylarda balıklarla yüzebilirsiniz. Bölgeyi gezebilmek, denizde doyasıya yüzebilmek için en az 7-8 gününüzü buraya ayırmalısınız.

Alanya | ANTALYA

İç Anadolu Bölgesi-Kapadokya (Nevşehir)

Ne alaka? Muhtemelen sıcakta Kapadokya mı gezilir gibi sorular gelmiştir aklınıza. Kapadokya’nın mevsimi yok, ama yazın millet denize girerken buralar bom boş oluyor. İşte size huzurlu bir tatil için güzel bir destinasyon. Akşam Kızılçukur vadisinde gün batımını, sabahın erken saatlerinde ise balonların gök yüzünü doldurduğu o efsane manzarayı izlemeyi ihmal etmeyin. Kapadokya bölgesini gezmek için buraya en az 3 gece 4 gününüzü ayırmalısınız.

Kapadokya | NEVŞEHİR

Ege Bölgesi-Datça (MUĞLA)

Ege’nin incisi neresidir konusu tartışılır ama Ege’nin en huzurlu bölgesi kesinlikle Datça diyebilirim. Yoğun geçen iş temposunun ardından huzurlu bir yaz tatili yapmayı düşünüyorsanız, siz için en ideal rota burasıdır. Mutlaka günlük tekne turlarına katılın ve mavi, berrak Ege’deki koylarda denize girin.

Datça | MUĞLA

Beni Sosyal Medyadan Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim
? Facebook: @yenidenyollara
 Instagram: @yenidenyollara 
 Youtube: @YenidenYollara TV

Listemizin sonuna geldik. Sizin de eklemek istediğiniz bir rota varsa mutlaka yorum olarak bizimle paylaşın.

Hepimize keyifli tatiller! 🙂

YAKLAŞAN ETKİNLİKLERİMİZ

Daha fazla bilgi için tıklayınız

Karadeniz turuna hemen kayıt ol!
Karadeniz Turu, Ağustos 2020

Aziz Ahmedov

- Hayal Mühendisi & Hikaye Anlatıcısı
- Part-time İngilizce Öğretmeni & Gezgin
- Doğasever
- Amatör fotoğrafçı

Add comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yolumuzu Takip Edin!